Ana içeriğe atla

dd

“2017’den ümitliyiz…” / “We are hopeful for 2017…”

16.11.2016 - 15:09

Trend Arena Alışveriş Merkezi  Genel Müdürü Seda Atay: “2017 yılının kolay olmayacağını tahmin etsek de cirolar ve ziyaretçi sayısında düşüş beklemiyoruz” dedi.

Trend Arena Shopping Mall General Manager Seda Atay: “Although we estimate that 2017 will not be an easy year, we do not expect any decrease in the number of turnovers and visitors”.

Trend Arena AVM 2016 yılında yaşanan krizleri iyi bir şekilde yönetmek adına neler yaptı? Özellikle pek çok AVM sosyal sorumluluk anlamında etkinlikler gerçekleştirdi. Peki, sizin de buna yönelik bir çalışmanız ya da projeniz oldu mu?
Alışveriş merkezimiz 30 Nisan 2016’da Demet Akalın, Model, Mustafa Ceceli konserleri ile kapılarını ziyaretçilerine açtı. Bu kriz döneminde pek çok alışveriş merkezinden önemli markalar çekilirken, biz yüzde 100 doluluk ile faaliyete geçtik. Ayrıca halkla ilişkiler ve sosyal sorumluluk projelerine de önem vermeye çalıştık. Trend Arena Alışveriş Merkezi olarak açılışımızdan bu yana geçen 6 aylık süreçte; Çorlu Kaymakamlığı ile ortak yürüttüğümüz proje kapsamında, bayramlık almaya imkanı olmayan 100 çocuğumuza yeni kıyafetler, oyuncaklar hediye ederek bir nebze de olsa yüzlerini güldürmeye, mutlu bir bayram geçirmelerini sağlamaya çalıştık. Çorlu Milli Eğitim Müdürlüğü ve taşeron firmamız Çetin Güvenlik Hizmetleri ile ortak organize ettiğimiz bir diğer projemiz de ise; düzenli olarak, alışveriş merkezi temizlik ekibimiz ile ihtiyacı olan okulların temizliğini sağlıyoruz. Bölgemizdeki sporcularımıza sponsor desteklerimiz yanı sıra bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Decathlon mağazamızla ortak olarak ilkini düzenlediğimiz ve gelenekselleştirmeyi hedeflediğimiz halka açık ödüllü bisiklet etkinliğimiz ile de sporun ve sporcunun yanında yer almaya çalışıyoruz.

Son olarak, 2017 yılından beklentileriniz neler? Neler planlıyorsunuz? Büyüme hedeflerinizde neler var?
2017 yılının kolay olmayacağını tahmin etsek de cirolar ve ziyaretçi sayısında düşüş beklemiyoruz. Tüketici artık alışveriş merkezi kültürünü benimsedi. Özellikle hafta sonları yapılan çeşitli etkinlik ve kampanyalar, keyifli zaman geçirilebilecek cafeler, sinema ve bowling gibi aktivetelerin yanında, terzi, kuru temizleme gibi yardımcı ünitelerle AVM’ler ailelerin vazgeçilmezleri haline dönüştü. Bu açıdan 2017’den ümitliyiz…
 


What did Trend Arena Shopping Mall do in order to manage the crises in 2016? Especially many shopping malls made some activities within the scope of social responsibility projects. Have you ever carried out such a study or a project?
Our shopping mall opened its doors to the visitors on 30th April 2016 with the concerts from the singers Demet Akalın, Model and Mustafa Ceceli. While important brands were withdrawn from many shopping malls in this crisis period, we started our operations with an occupancy rate of 100 percentage. We also tried to pay focus on public relations and social responsibility projects. As Trend Arena Shopping Mall, within 6 months since our opening, we have given new clothes and toys to 100 children who cannot afford purchasing these clothes and toys within the scope of our common project carried out with District Governorship of Çorum. We tried to make these children smile and have a happy bairam holiday. In another project, which we jointly organized with Directorate of National Education of Çorlu and our contracting company Çetin Security Services, we regularly provide cleaning services with our cleaning team in the shopping mall for the schools which are in need of cleaning. In addition to our support to the sportsmen and sportswomen in our region, we also try to support sports as well as sportsmen and sportswomen through our prize competition of cycling activity which is open to the public which we jointly carried out with our Decathlon store in the 29th October Republic Day of Republic of Turkey for the first time and which we aim at making it a traditional activity.

Finally, what are your expectations for 2017? What are your plans and growth targets?
Although we estimate that 2017 will not be an easy year, we do not expect any decrease in the number of turnovers and visitors. Consumers adopted the culture of shopping mall. With the help of various activities and campaigns, which are held especially at the weekends, such supplementary services as tailor and dry cleaning in addition to enjoyable cafes and such activities as cinema and bowling, shopping malls became indispensible parts of our lives. So, we are hopeful for 2017…

ff

Yukarı