Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

Zorlu Center İran ve Slovenya’nın ‘AVM’ danışmanı oldu

17.11.2017 - 11:56

Dört yıl önce 2,5 milyar dolar yatırımla hizmete başlayan Zorlu Center, yurt dışına ‘bilgi’ ihracına da başladı. Yeni projelere ilham kaynağı olan AVM, bölge ülkelerdeki yatırımcılara danışmanlık hizmeti verecek. Bu anlamda ilk olarak Slovenya ve İran’daki AVM’lerle görüşme halinde olan merkez, yeni ülkelere de açılmayı hedefliyor.

Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Didem Aydın, Zorlu Center’ın konut, alışveriş merkezi, ofis, otel ve sanat merkeziyle 5 fonksiyonu bünyesinde barındıran ilk projelerden olduğunu anımsattı. Aydın, “Burada adeta bir kasabanın altyapısını yönetiyoruz. Bu çoklu fonksiyon yönetimi konseptiyle global arenada da yeni projeler için ilham kaynağı oluyoruz. Yakın coğrafyada bu tür projeler geliştirilmeye çalışılıyor. Pek çok yatırımcı, Zorlu Center’dan danışmanlık almak için Zorlu Center’ın kapısını çalıyor. Bu anlamda modelimiz dünyaya örnek oluyor” dedi.
Bu konuda gerek Avrupa gerek Asya bölgesinden olmak üzere çevre ülkelerdeki yatırımcılarla görüşmeler yaptıklarını ifade eden Aydın, Zorlu’nun danışmanlık hizmetleri kapsamındaki ilk müşterilerinin ise İran ve Slovenya olduğunu aktardı.

ZARA MAĞAZA AÇIYOR
AVM’deki yeniliklere de değinen Aydın, “Uzun süredir marka karmamızda olmasını istediğimiz Zara grubuyla anlaştık. 14 salonluk sinemamızı Koreli yatırımcılarla anlaşarak tek kata indirdik. Onun yerine kadın, erkek ve çocuk koleksiyonunun yer aldığı büyük bir Zara mağazası bir hafta içinde açılacak. Grubun diğer markası Massimo Dutti’nin Türkiye’deki en büyük mağazası ise geçtiğimiz haftalarda açıldı” diye konuştu.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ 450’Yİ AŞACAK
Perakende sektörünü de değerlendiren Aydın, sektörün toplam cirosunun geçen yıl 670 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirterek, “AVM’lerin de içerisinde yer aldığı organize perakende ise toplamdan 221 milyar TL’lik bir pay aldı. Rakamlardaki düzenli artışlar, değişen sosyo-kültürel yapı AVM’lere duyulan ihtiyacın da artış trendinde olduğunu gösteriyor” diye konuştu. 
Türkiye’nin çok önemli bir potansiyel barındırdığını da vurgulayan Didem Aydın, “2017 yılı ilkyarı itibariyle AVM sayısı 387’ye ulaştı. Buna proje aşamasında olan 65 yeni AVM’yi de eklersek ülke genelinde AVM’lerimiz 450’yi aşacak. Kiralanabilir alan ise 11,8 milyon metrekare. Önceki yıla göre yüzde 5’lik bir artış var. AVM’lerin toplam cirosunun 2017 yılı sonunda 110 milyar TL’ye, 2023’te ise 200 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor” şeklinde konuştu.

YABANCI TURİST ARTTI
2016’yı 1.3 milyar TL ciro ile tamamlayan Zorlu Center’ın 2017 sonunda, geçen yıla göre yüzde 35 büyümeyle 1,7 milyar TL ciroya ulaşmayı hedeflediğini belirten Didem Aydın, yılın ilk 9 aylık döneminde özellikle yabancı turist sayısında büyük artış gözlemlediklerini kaydetti. Aydın, “Özellikle Raffles Otel’in dolu olması bizi çok pozitif etkiledi. Mağazalar cirolarının önemli bir kısmını yabancılardan elde ediyor. Yabancı turistlerde ise başı Suudi Arabistan, Kuveyt ve Çin çekiyor. Zorlu Center’a gelen bir turist ortalama 3 bin 191 TL harcıyor. Geçen yıl bu rakam 2 bin 351 TL seviyesindeydi” bilgisini verdi.

ds

Yukarı