Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN FAYDALANILMALI…

07.03.2018 - 14:29

Çelikpark AVM Pazarlama Müdürü Bilgen Koç, AVM’lerde enerji verimliliği sağlamanın avantajları üzerine konuştu.

“EN BÜYÜK ENERJİ GİDERİ İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİNDEN KAYNAKLANIYOR”

Alışveriş merkezlerinde verimliliği sağlamanın içeride şartlandırılmış havayı içerde tutabilmekle başladığını söyleyen Çelikpark AVM Pazarlama Müdürü Bilgen Koç, “Alışveriş merkezlerinin en büyük enerji giderleri iklimlendirme sistemlerinden kaynaklanır. Dolayısıyla öncelikli olarak cephelerde bulunan hava kaçakları önlenmeli, dış alana açılan camlar seçilirken ısı cam kullanılmalı, döner ve kayar kapı girişlerinde hava perdeleri tercih edilmeli, ısınıp doğaya salınacak olan sıcak havalar doğaya salınmadan önce otopark vb. yerlerden geçirilmeli, aydınlatma sistemlerinde LED teknolojileri kullanılmalı, mevsimsel olarak dış alan havalandırma damperleri doğru zamanlarda doğru konumlandırılarak otomasyon sistemlerinden sürekli olarak kontrol edilmelidir” dedi.  Elektriksel olarak kurulan kompanzasyon sistemleri ve inverter teknolojili verimli motorların da enerji verimliliğini destekleyen en önemli unsurlardan olduğunu belirten Koç, “Bunların yanı sıra doğal yollardan rüzgar cephelerinde bulunan havalandırma camlarının yaz geceleri açılması, yazları AVM ışıklıklarında ve transparan cephelerde güneş enerjisinin direkt gelmesini engelleyici uygulamalar yapılması gerekmekte, kışın ise olabildiğinde güneş ışığını dik alabilmek ve içerinin sıcaklığını muhafaza etmek de çok önemlidir” ifadelerinde bulundu. 

“LED AĞIRLIKLI ÜRÜNLER KULLANIYORUZ”

Koç, “Biz verimlilik sağlamak için öncelikli işin kontrol olduğunu düşünüyor ve sürekli olarak sarfiyat değerlerini kontrol ediyor sık sık durum değerlendirmesi yapıp stratejiler oluşturuyoruz.
Elektrik ve aydınlatma sisteminde tamamen LED ağırlıklı ürünler kullanıyoruz. Bunun yanı sıra iklimlendirme sistemlerimizde ısı geri kazanım özellikli ürünler tercih ediyoruz ve ısıl kaybı bu sayede minimuma indirmeye çalışıyoruz. Yazları güneş ışınlarının ortak alan ışıklığından içeriyi ısıtmasını engelliyor, yaz akşamları klima santralleri ve havalandırma sistemlerini güneş yüzünü gösterene kadar açık bırakarak içerde doğal bir soğutma sağlıyoruz. Isıl transfer sularımızda, iletkenliği normal suya nazaran çok yüksek olan yağmur suyu kullanmaya gayret gösteriyoruz.
Yağmur iniş borularımızdan gelen sular bu sayede değerlendirerek bize verimlilik açısından çok büyük yardım sağlıyor. Bu kadar hassas ayarlar yapabilmemizdeki en büyük yardımcımız tabii ki olmazsa olmazımız olan otomasyon sistemlerimizden sürekli kontrol yapıp anlık değer takibi yapıyoruz” dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ MALİYETİ DÜŞÜRÜYOR

AVM’lerde enerji verimliliğini sağlamanın AVM bütçesinden ekstra ücret çıkmasını önlediğine de değinen Koç, “Tasarruf sonrası kazanımla müşterilerimizin ilgisini çekecek ve alanda daha yoğun alışveriş yapmalarını sağlayacak etkinlikler kampanyalarda kullanılacaktır. Bu da ciroların dolayısıyla gelirlerin artmasına sebebiyet verecektir. Aynı zamanda enerji verimliliğinin sağlanması çevrenin ve  doğal kaynaklarımızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacağı gibi doğaya salınan karbon esaslı gazların da azalarak hava kirliliğinin ve sera etkisinin de azalmasını sağlayacaktır” diye belirtti.

EN VERİMLİ SİSTEMLER SEÇİLMELİ

Koç, “Yeni yapılan AVM’lerde mümkünse ek yatırım yapılarak, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılmalıdır. Bunun yanı sıra AVM cepheleri güzel izole edilmeli, dış alanla AVM bağlantı noktalarında sahanlıklar, rüzgar önleyiciler kullanılmalı, elektrik enerjisi ile çalışan ekipmanların A+ verimlilikte ve düşük sarfiyatlı seçilmesine özen gösterilmelidir. Sürekli gelişmekte olan teknolojiler takip edilip en verimli sistemlerin seçilmesine özen gösterilmelidir” diyerek sözlerine son verdi.
 

ASDAS

Yukarı