Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

VAN AVM’YE İRANLI TURİST AKINI

17.09.2019 - 16:18

VAN’DA SEÇKİN MAĞAZALARIYLA BÖLGE HALKINA HİZMET VEREN VAN AVM, İRANLI TURİSTLERİN DE GÖZDESİ OLDU. SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE VAN AVM’YE GELEREK AÇILMASI İÇİN BEKLEYEN İRANLI TURİSTLER, AİLECE ALIŞVERİŞ YAPIP SOSYAL ETKİNLİKLERE KATILMAKTAN BÜYÜK KEYİF ALIYOR.

İranlıların, Türkiye’de en çok konakladığı ve uzun süre tatil yaptıkları kentlerden Van, 2019 yılının ilk 8 ayında da İranlı turistlerin gözdesi oldu. Kapıköy sınır kapısı ile İran-Türkiye bağlantısı konumunda bulunan kent, birçok tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, zengin alışveriş seçeneğiyle de ziyaretçilerini ağırlıyor. 
İranlı turistlerin alışveriş için vazgeçilmez buluşma noktası ise Global Yatırım Holding tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Van AVM oldu. Sabahın erken saatlerinde, Van AVM önünde kuyruk oluşturan turistler 10.00’da kapıların açılmasıyla birlikte ulusal ve uluslararası markaların mağazalarında alışveriş yaparak kent ekonomisine de ciddi anlamda katkı sağlıyor. AVM içindeki restoranlardan yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayan turistler sosyal aktivitelere de büyük ilgi gösteriyor. 

“Hem eğlenebiliyoruz, hem gönlümüzce alışveriş yapıyoruz”
Van’da bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen İran’ın Hamedan şehrinden gelen Aini Nabila, “Van çok güzel bir kent. Bu ikinci gelişim. Van’da hem eğlenebiliyoruz hem de turistik mekanları görme imkanı buluyoruz. Van AVM’de birçok markayı bir arada bulabiliyoruz. Gönlümüzce alışveriş yapabiliyoruz. Aldığımız ürünler çok kaliteli ve kullanışlı” dedi.

“Güvenli alışveriş beni mutlu ediyor”  
İran’ın Meşhed kentinden gelen Mostafa Moshtagh ise, “Her yıl en az 3 defa Van’a geliyorum. Kendimin ve ailemin tüm giyim ihtiyaçlarını Van’dan karşılıyorum. Alışverişin neredeyse tamamını her şeyi bir arada bulduğum Van AVM’den yapıyorum. Buradaki işleyiş, güvenli alışveriş beni oldukça mutlu ediyor.” diye konuştu.

İranlı turistler VAN AVM’de 2018’de 366 milyon TL harcadı
TÜİK ve DAKA (Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı) verilerine göre; 2018 yılında Van’a 232 bin turist geldi. Yine TÜİK ve DAKA istatistiklerine göre İranlı turistler Van’da kişi başı ortalama 1.247 TL harcıyor. Bu veriler ışığında VAN AVM’de İranlıların yaptığı harcamanın 2018 yılında 366 milyon lirayı aştığı ortaya çıkıyor.  

Van AVM’yi ziyaret eden İranlı sayısı yüzde 37 arttı
2019 Ağustos itibariyle ilk 8 ayda Van AVM’yi ziyaret eden İranlı sayısı 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 37 arttı. 2018 yılı yabancı ziyaretçi kayıtları incelendiğinde yalnızca yılın 4 ayında görülen pik giriş sayılarının, 2019 yılında diğer aylara da yayıldığı, İranlıların Van AVM ziyaretlerinin bir alışkanlık olma eğiliminde olduğunu açıkça ortaya koydu. 

Ağustos ayında rekor kırıldı, hedef 400 bin İranlı
Van AVM’de 2019 yılı Ağustos ayı toplam İranlı ziyaretçi sayısı ise 100 bin kişiyi aşarak bir rekora imza attı. Geçen yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 220’ye çıktı. Van AVM’de  yıl sonuna kadar toplam İranlı ziyaretçi beklentisi 400 bin kişi olarak öngörülüyor. 

GGG

Yukarı