Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Trakya’nın yıldızı büyüyor

14.12.2017 - 11:33

ORİON ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NİN UZUN ZAMANDIR BEKLENEN BÜYÜME PROJESİNİN HAYATA GEÇECEĞİ MÜJDESİ, GEÇTİĞİMİZ AY KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI. ALIŞVERİŞ MERKEZİ ALANININ KAPASİTESİNİ İKİ KATINA ÇIKARACAK VE BÜNYESİNDE BİR DE OTEL BARINDIRACAK PROJENİN DETAYLARINI ORİON AVM YÖNETİM KURULU BAŞKANI Ö. HULUSİ ZEREN İLE KONUŞTUK.

Orion Ekim ayında 18. yıldönümünü kutladı ve beklenen büyüme haberini duyurdu. Öncelikle, Türkiye’nin ilk alışveriş merkezlerinden biri olan Orion’u ve Trakya’ya böyle bir yatırımı kazandıran Mono Mimarlığı tanıyabilir miyiz?
Mono Mimarlık, 1986 yılında ortağım Mimar Mustafa Şahin Özcan ile beraber kurduğumuz ve 30 yılı aşkın süredir birlikte yüzlerce projeye imza attığımız bir şirket. Uzun yıllar kurumsal firmalara yurt içi ve yurt dışı projelerinde hizmet verdik. İnşaat kökenli bir firmayız ama bununla beraber enerji ve lojistik sektörlerinde, tesis yatırımlarında, okul yatırımlarında, AVM yatırımlarında da var olduk. Enerji yatırımlarımız hala devam ediyor. Şu anda yurt dışında Hırvatistan Biomass üzerine çalışmamız devam ediyor. Biomass’dan elektrik üretme üzerine bir projemiz söz konusu. Aynı zamanda kentsel dönüşüm projeleri de gerçekleştiriyoruz. İstanbul Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm projelerimiz devam etmekte. Maltepe Esenkent’te TOKİ ile ortak yürüttüğümüz bin 100 konutluk bir projeyi hayata geçirmek üzere bir anlaşma yaptık. 
Orion, Çorlu’da daha önceden yapmış olduğumuz yatırımlar sonucunda 1998 yılında hayata geçirmeye karar verdiğimiz bir AVM yatırımı. Biz bu yatırıma başlamadan önce çok önemli bir araştırma raporu hazırlattık. O dönemde kimsenin elinde bulunmayan bir araştırmaydı. Çok kapsamlı ve ilk defa yaptırılan bu çalışma sonucunda biz böyle bir yatırıma karar verdik. 1998’de hazırlanan bu rapor doğrultusunda, AVM’nin kapasitesini, mimarisini, kapsamını planladık ve Mono Mimarlık olarak Orion’u hayata geçirdik. 

Tekirdağlı olduğunuzu biliyoruz, AVM yatırımınızı Çorlu’da yapmanızda bunun bir etkisi oldu mu?
Aslen Tekirdağlıyım ancak yatırımın Çorlu’da olmasının bununla pek ilgisi yok. Tamamen tesadüf ve fizibilite çalışmalarımızın olumlu sonuç vermesi neticesinde oldu. Bununla birlikte tabii ki kendi memleketime böyle bir yatırım yapmak benim için bir gurur kaynağı. Hem Tekirdağ özelinde hem Trakya olarak bölgeye bu derece önemli bir katkıda bulunmamız bizim açımızdan ayrı bir değer taşıyor.
 
İnşaat, mimarlık, turizm, enerji, perakende gibi birçok sektörde hizmet veriyorsunuz. Projelerinizde neye dikkat ediyorsunuz? Neyi ön planda tutuyorsunuz?
Tüm projelerimizde en önem verdiğimiz nokta insan odaklı olması. Gerek doğrudan hizmet verdiğimiz gerekse projelerimizden faydalanacak nihai tüketicilerin; kendilerini daha iyi, daha mutlu, daha huzurlu ve güvenli hissedecekleri projeler ortaya koymak en büyük hedefimiz.
İnsana zarar verecek hiçbir şeyin içinde bugüne kadar olmadık. Bundan sonra da para kazanmak amacıyla dahi olsa böyle bir şeyin içinde olmayacağız. Yaptığımız konut projelerinde, AVM projesinde ve enerji projelerinde çevreye maksimum ölçüde duyarlı olmak ve çevreye zarar vermeden en iyi şekilde projelerimizi yapmak prensiplerimiz arasında yer alıyor. Bu bence herkesin en çok dikkat etmesi gereken kriter. Çok güzel getirisi olan bir proje yapabilirsiniz ama insanlara veya çevreye zarar verecek sonuçlara yol açtığınız zaman, yaptığınız işin hiçbir kıymeti kalmaz. Bu nedenle bizim ilk başta dikkat ettiğimiz şeyler bu kriterlerdir.

Mono Mimarlık’ın 30 yıldır artırarak sürdürdüğü başarısının önemli bir nedeni de bu, insana verdiğiniz değer olmalı. Başarınızın başka sırları da var mı?
İnsan odaklı olmak, yetişmiş insan profiline sahip olmak ve insan yetiştirebilmek yaptığınız bütün işlerde çok önemli. Bizim en önemli bağlandığımız nokta bu oluyor. İnsan yetiştirerek bu işleri yapabilmek durumundasınız, yoksa çok büyük tesisler yapabilirsiniz, ama bunların içine ruh dolduramadıktan sonra size geri dönüşleri çok sıkıntılı olabilir. 

Tekrar Orion’a dönersek; Orion yıllardır tüm Trakya’nın buluşma noktası. Gerçekten çok sevilen ve yoğunluğu fazla olan bir AVM. Bunun kaynağı nedir sizce?
Bana göre Orion’un, Çorlu’da ve Trakya’da bu kadar sevilmesinin, benimsenmesinin en önemli sebebi buranın bir aile ortamı olması. İnsanların kendilerini buraya ait hissediyor olmaları. Burada benim ve arkadaşlarımın en çok dikkat ettikleri nokta; insanların kendi eşlerini, çocuklarını huzur içinde gönderebildikleri bir mekan olması. Eğer siz eşinizi, çocuğunuzu böyle bir mekana huzur içinde gözünüz arkada kalmadan gönderebiliyorsanız, burası gerçekten başarıyı yakalamış demektir. Biz de ilk kurulduğumuz günden beri bu prensiplere çok dikkat etmeye çalıştık. Bunların dışına çıkacak hatalar yapmamaya çalıştık. Bizim hizmet vermeye başladığımız yılda doğan çocukların bugün üniversite öğrencisi olması çok önemli bir durum. İlk yıllarımızda yapılan aktivitelere katılan çocuklar, gençler, bugün kendi çocuklarını Orion’daki etkinliklere getiriyorlar. Bu gösteriyor ki, bizimle büyüyen bir nesil ortaya çıktı. Umarım bu daha çok devam eder.

Etkinlik demişken Orion’un düzenlediği etkinlik çalışmalarından bahsedelim. Aktiviteler, sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar düzenliyorsunuz. Bunun çıkış noktasını ne olarak belirliyorsunuz? 
Bizim için AVM, sadece satış yapılan bir kapalı mekandan ibaret değil, bir yaşam merkezi olmak durumundadır. Biz burada yaptığımız her etkinlikte kurum kültürümüzün temelini oluşturan insan odaklılığını ön planda tutuyoruz. Eğlendirirken de kazandırırken de belirlediğimiz konseptler çerçevesinde bir farkındalık oluşturmayı amaç ediniyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizle insanların hayatına dokunuyor ve onlara fayda sağlıyoruz. Alışverişten anladığımız sadece ürünle sınırlı değil, ziyaretçilerimizle duygu ve fikir alışverişinde bulunuyoruz. Etkinliklerimizdeki iletişimlerimizde onlardan çok şey öğreniyoruz; bir sevgi, bir diyalog alışverişi bu. Biz bunları sağlamaya çalıştığımızdan dolayı bölgede insanlar bizi seviyor ve burayı kendi evleri gibi görüyorlar.

Orion, uzun yıllar Trakya’daki tek AVM olma özelliğini sürdürdü ancak son yıllarda bölgede yeni AVM’ler açıldı. Baktığımızda Orion’un bölgedeki lider pozisyonunu devam ettirdiğini ve daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Bunun sırrı ve Orion’u farklı kılan nedir?   
Doğal olarak Çorlu ve bölge büyüyor. Yaklaşık 18 yılda nüfusumuz da 3-4 katına çıktı. Bununla birlikte yerleşim alanları büyüdü. Rakiplerimizin gelmeye başlaması çok normal ve bundan sonra da gelecek. Önemli olan bizim duruşumuzu net olarak ortaya koymamız. İnsanlarla sadece ürün satışına dayalı değil, duygu alışverişini sağlamaya çalıştığımız sürece biz buradaki rakiplerimizin daima bir adım önünde olacağız. Çalışma arkadaşlarımız da duygu alışverişini çok daha ileriye taşımak için gayret gösteriyorlar. Bundan sonra da hedefimiz hep bu olacak.
Hedefler ve büyüme demişken Orion’un büyüme projesiyle devam edelim. Bu herkesin, ziyaretçilerin de yatırımcıların da çok uzun zamandır beklediği bir haber. 
Dediğim gibi şehir büyüyor, şehir büyüdükçe göç alıyor. Çok ciddi miktarda yeni konutlar yapılıyor ve onunla birlikte yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Biz 1999 yılında Orion’u açtığımız zaman, taşraya gelebilecek, mağaza açabilecek markalar çok az iken şu anda yüzde 100 doluluğumuz bulunuyor. Ne yazık ki şu anda bizden yer talep eden pek çok markaya büyümemiz gerçekleştikten sonra dahi hizmet veremeyecek noktadayız. Bu bizi çok memnun ediyor, gururlandırıyor. Aynı zamanda da sorumluluklarımızın çok daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. 
Yeni projemizin hedeflerinde; büyüyen çevremizle beraber yaklaşık 156 odalı bir otel projesi, büyük bir spor kompleksi, büyük bir mescit bulunuyor. Bunları da beraber başarabilirsek küçük bir şehir müzesi açmak da hedeflerimizin arasında yer alıyor. Tabii ki bunlar bir proje, hep birlikte oturup karar verilecek hususlar. Bu nedenle söylemiş olduğum proje detaylarına zaman içinde daha net bir şekilde karar verilecek. 

Büyümenin ziyaretçi sayısına ve markalara sağlayacağı avantajlardan bahsedebilir miyiz? 
Şu anda ortalama yıllık 5 milyon 500 bin ziyaretçi sayımız bulunuyor. Hedefimiz burada ziyaretçi sayımızı yaklaşık 10 milyonun üzerine çıkartmak. Hedeflerimizden biri de büyüme projemizden sonra bu rakamların hemen hemen ikiye katlanacak olması. 

Planlanan otel ile birlikte spor kompleksi ve müze de aynı zamanda mı yapılacak? Yoksa daha sonraki aşamalar mı bunlar? 
Hepsini bir arada tamamlamak için uğraş vereceğiz. Şunu takdir edersiniz ki burası yaşayan bir organizma, bu yaşayan organizmaya zarar vermeden planlanan projeyi gerçekleştirmek çok kolay değil. Bu nedenle tabii ki birtakım eksiklerimiz veya ertelememiz gereken şeyler olabilir ama hedefimiz, bunların hepsini bir arada neticelendirmek. 

Peki, bu proje ile Orion’un şu anki yapısında da bir değişiklik olacak mı? 
18 yıldır bize hizmet eden binamızı da gerekli değişiklikleri yaparak, yeni yaptığımız binaya hazırlayacağız. Daha iyi hizmet vereceği, daha güzel, daha fonksiyonel hale geleceği bir ortam sağlayacağız. 

Projenin müjdesi ilk verildiğinde otel pek çok kişi için sürpriz oldu. Otel projesinin detaylarını paylaşabilir misiniz?
Otel projemizin tamamen şehir oteli konseptinde olmasını planlıyoruz. Bölgenin sanayi bölgesi olması dolayısıyla böyle bir ihtiyaç söz konusu... Bu otel asla 5 yıldızlı, baloların düzenlendiği, şaşaalı bir otel olmayacak. Buradaki yöneticilere ve beyaz yakalılara ekonomik fiyat avantajlarıyla temiz, konforlu, huzurlu ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir otel sunmayı hedefliyoruz. 

Anlattığınız şeyler çok güzel, gerçek anlamda bir yaşam kompleksi düşünüyorsunuz. Peki müzeyle ilgili konsept ne olacak?
Müze konsepti çok farklı bir olgu. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çok ciddi katkılarının ve öngördükleri durumların gerçekleşmesi önemli… Bunu ne kadar başarabiliriz bilmiyorum ama bizim hedefimiz Çorlu’nun en azından yakın geçmişini yansıtan, Çorlulularla beraber organize edeceğimiz, onların sahip olduğu özellikle Çorlu ve Trakya’ya has eserleri sergileyebileceğimiz bir müze oluşturmak. Bu müzeyi ziyaret eden bir çocuğun, bir gencin dedesinden kalan bir objeyi görüp, “Bu benim dedemden kalmıştır” diyebileceği bir ortam yakalamak istiyoruz. Bu biraz vakit alacak, araştırma gerektirecek bir süreç. Umarım başarılı oluruz.

Çorlu için gelecekte düşündüğünüz başka projeleriniz var mı? 
Çorlu şu anda Türkiye’nin yaklaşık 50 ilinden daha büyük bir ilçe. Çorlu çok önceden il olmayı hak etmiş nadir ilçelerimizden bir tanesi. Bizim bütün hedefimiz Çorlu’yu geleceğe taşırken, Çorlu’nun il olduğunu görmek ve bir il için yapılması gereken her şeyin Çorlu için yapılmasını sağlamak. Biz sosyal sorumluluk projeleri olsun, yatırımlar olsun Çorlu’da herhangi bir ihtiyaç olduğu zaman kendimize burada vazife çıkararak her şeyi yapmak için uğraş veriyoruz. Bundan sonra da var olduğumuz sürece Çorlu’nun ihtiyaç duyabileceği her türlü yeni proje ile ilgili çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.  

Gelecekte Orion dışında Trakya’nın belli bir noktasına bir AVM açma düşünceniz var mı?
Evet, böyle bir düşüncem var. Trakya’da ve Türkiye’nin hedeflediğimiz birtakım noktalarında görüşmelerimiz devam ediyor. Gelecekte yeni projeler imkanlarımız dahilinde de söz konusu olabilir.

ASDAS

Yukarı