Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

ŞU AN PAYLAŞACAK BİR PASTA YOK, BÖLÜŞECEK EKMEK VAR

20.07.2020 - 09:39

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, AVM yönetimlerinden kiralarda indirim yapmalarını isterken şu uyarıda bulundu: “Şu an paylaşacak pasta yok, bölüşecek ekmek var. Karşısındakine zarar veren kendi de zarar görür.”

Normalleşme süreciyle birlikte pandemi döneminin etkisini üzerinden atmaya çalışan perakende sektörü, kiralar sebebiyle zor günler yaşıyor. Perakendeciler özellikle ciro kirasında ısrar ederken, sektörün duayen isimlerinden Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mağazalarının 75 gün kapalı kaldığını, normalleşmenin de en az 75 gün süreceğini söyleyen Orakçıoğlu bu süreçte kendilerine destek olmayan AVM’lere tepki gösterdi. Orakçıoğlu, “AVM’lerin 4’te üçü duyarlı davrandı ama yabancı fonlara ait olan AVM’lerde aynı tavrı göremedik.” dedi. Süleyman Orakçıoğlu’nun basında yer alan açıklamaları özetle şöyle:

 

AVM KİRALARI KAPİTÜLASYON DÖNEMİNDEKİ HARAÇ GİBİ

Birleşmiş Markalar Derneği adına kampanya başlattık. Sloganımız da güzel, “İhtiyacını ertemele, ekonomiye sahip çık” diyoruz. Böyle dönemlerde dayanışma ve empati çok önemli. Mesela kısa çalışma desteği sektör için can suyu oldu. Sektör şu anda ayaktaysa bu destek sayesinde ayakta. Bizim beklentimiz bunun bir süre daha uzaması. Bir de bu duyarlılığı alışveriş merkezlerinden de bekliyoruz. Hâlâ yeni normali kabul etmeyen, eski sözleşmelerin şemsiyesi altında hareket etmeye çalışan AVM’ler var. Hem kendilerine zarar veriyorlar, hem de piyasaya. Biz diyoruz ki ‘şu anda paylaşacak bir pasta yok, bölüşecek ekmek var. O yüzden gelin, bizim mutfağımız zaten sizin elinizde. Ne kadar iş yapıyorsak, buradan belli bir oranda size pay verelim. Eskiden 6-8 oranında ciro kirası veriyorduk. Bunu 2-3 puan artıralım. Önümüzdeki 3 ay için size yaptığımız ciro oranında kira ödeyelim. Sonra tekrar masaya oturalım. Çünkü bu dönem birbirimize sahip çıkma dönemi, empati yapma dönemi. Dayanışma içinde bu dönemi atlatalım’. AVM’lerin 4’te 3’ü de buna ılımlı yanıt veriyor ama yabancı fonların sahip olduğu AVM’lerden aynı duyarlılığı görmüyoruz. Kapitülasyon dönemindeki haraç gibi, hep daha fazlasını istiyorlar. Ben onları itidale davet ediyorum. Diğer yandan insan karşındakini düşünmediği zaman aslında kendine de zarar veriyor.

 

300 BİN TL’YE BİLE KİRA VAR

Kiralar konusunda inanılmaz rakamlar var. İstanbul’a çok turistin geldiği dönemde bu rakamlar göze batmıyordu ama şimdi 200-300 metrekarelik mağazalara 200-300 bin TL kira doğru değil. İnsanlar bu kadar ciro bile yapmıyor. Bu tür AVM’lerden çıkmak da taleplerimizden biri. Piyasanın kendi içinde bir dengesinin oluşması için tazminatsız çıkış hakkının olması gerek. Eğer sen benim verebileceğim kirayı beğenmiyorsan, benden daha iyisini bulabileceğine inanıyorsan, el sıkışıp ayrılalım. İyi günde birlikteydik. Bu dönemde de birbirimize zarar vermeden ayrılmayı bilelim.

 

MAĞAZALARIN BİR KISMINI DENEYİM MAĞAZASI YAPACAĞIZ

Mağazaya giren kişi sayısı şu an AVM’ye girenlerle paralel. AVM’lere giren kişi sayısı da 3’te bire indi. Ama aslında tablo çok da olumsuz değil. İnsanların belli çekinceleri var. Ama içeri giren müşteri de daha hızlı davranıyor. Denemeden ürün alabiliyor. Bizim de işimiz müşterinin işini kolaylaştırmak. Bunun için çok farkla projeler de geliştiriyoruz. Müşterinin mağazaya gelmeden tam üzerine uygun alışveriş yapabilmesi için çalışmalarımız var. Biz teknolojiyi seven bir firmayız. Bundan sonra mağazaların bir kısmını deneyim mağazası yapacağız.

ASDAS

Yukarı