Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

Sonae Sierra, Bright Programı ile 2018 2018 International Business Awards® Gümüş Stevie® Ödülünü kazandı

14.09.2018 - 14:26

Sonae Sierra, 15. International Business Awards® kapsamında “Enerji Endüstrisi Yılın Yeniliği” dalında Gümüş Stevie® Ödülü’nün kazananı olarak açıklandı.

Sonae Sierra, Bright Programı ile 2018 2018 International Business Awards® Gümüş Stevie® ödülünü kazandı.
Sonae Sierra, 15. International Business Awards® kapsamında “Enerji Endüstrisi Yılın Yeniliği” dalında Gümüş Stevie® Ödülü’nün kazananı olarak açıklandı.
International Business Award dünyanın öncü iş ödülü programıdır. Dünya çapındaki özel ve kamusal, kar amacı güden ve gütmeyen, küçük ve büyük tüm bireyler ve kuruluşların aday olabildiği yarışmaya, 74 ülkenin farklı bölgelerinden toplamda 3 bin 900’den fazla adaylık başvurusu yapıldı.   
“Bright Programı - Gayrimenkullerin karbon ayak izini iyileştirme” projesi Sonae Sierra tarafından tasarlanmış olan, dünya çapında enerji harcamasını azaltmayı ve gayrimenkul karbon ayak izini iyileştirmeyi amaçlayan yenilikçi bir enerji tasarruf programıdır. Bina ve enerji sistemlerinden kullanan insanların davranışlarına ve bölgeye özel faktörlere kadar bir varlığın operasyonunun her yönünü bütünüyle ele alır. 
Bright programı Sonae Sierra’nın kiracılara ve ziyaretçilere sağladığı hizmet seviyesini sürdürürken hatta iyileştirirken portföyünde belirli iyileştirme önlemlerini hedeflemesini, kapsamlı enerji tüketimini düşürmesini ve çevresel ayak izini önemli ölçüde düşürmesini sağlamıştır.
Program Sonae Sierra’nın enerji optimizasyon modellemesi yazılımını kullanarak 28 alışveriş merkezinde 249 enerji optimizasyon önlemi tanımlamasına imkan vermiştir. 1.8 milyon € toplam yatırım tutarıyla, bu önlemlerin 185’i 2017 yılında Sonae Sierra’nın enerji tüketimini yüzde 10 düşürmesini ve maliyetlerden 2.3 milyon € tasarruf etmesini sağlamıştır. Bu durum ayrıca Sonae Sierra’ya ait alışveriş merkezlerinin 2017 karbon ayak izinin yüzde 44’üne eşit sera gazı emisyonu azaltımını sağlamıştır (şebeke ortalama emisyon faktörlerine dayanarak). Projelendirme aşamasında olan önlemler ile yıllık olarak ek 1.3 milyon € maliyet tasarrufu sağlanması hedeflenmektedir.
Stevie Ödülünü kazananlar 12 jüriye katılmış dünya çapında 270 yöneticiden fazlasının ortalama puanlarıyla belirlenmektedir. Bright Programı’nın adaylığı için bazı juri üyelerinin yorumları;
• “Fikir harika ve sonuçlar oldukça etkileyici.”
• “Gayrimenkul varlıklarının karbon ayak izini azaltmak ve dünyada bir fark yaratmak için harika bir iş amacı.”
• “Muhteşem bir çevre ve tasarruf yenilikçiliği.”
• “Daha fazla şirket sürdürülebilirliği önemsemeli ve çevre dostu stratejileri benimsemeli. Bu kampanya diğer marka ve şirketlere örnek olma ve sürdürülebilir yaşam gibi konularda farkındalığı arttırmak için çok başarılı.”
Sonae Sierra’nın Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Direktörü Elsa Monteiro “Sonae Sierra’nın böylesi önemli bir ödülü kazanması bizleri çok memnun etti. Bu, hem bizim hem de müşterilerimizin portföyünde enerji tasarrufuna uzun süreli bağlılığımızın tanınması anlamına geliyor” dedi. 
Stevie Ödülleri’nin başkanı ve kurucusu Michael Gallagher “Bu yıl IBA Stevie Ödülü kazananları, şimdiye kadarki en seçkin kazanan grubu” dedi. “Bir Stevie kazananı olarak yeterlik kazanmak için gerekli minimum ortalama juri puanını yükselttik bu yüzden 2018 yılının kazananları bu başarıları için daha fazla gurur duymalıdır”. şeklinde yorum yaptı.

n

Yukarı