Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

NTS DANIŞMANLIK DOĞRU KONSEPTLER İLE DOĞRU YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRİYOR

14.11.2019 - 09:33

Türkiye’deki AVM ve perakende sektörünü değerlendiren NTS Danışmanlık Kurucusu Behiye Hanım, çalışmalarını sürdürdükleri projeler hakkında da bilgiler verdi.
 

Türkiye’de AVM sektörü nasıl gelişmeler yaşadı? Sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de AVM sektörü başlangıcından bu yana hızlı bir şekilde ilerledi, gelinen noktaya baktığımızda başta büyük şehirlerde start veren AVM’ler zamanla Anadolu ve Doğu bölgeleri de olmak üzere tüm Türkiye’de önemli aşamalar kaydetti.
Yakın zamanda ekonomideki sıkıntıların yansımaları oldu, yatırım tarafı için çekici halde olan döviz ile kiralama düzenlemeleri gerçekleşse de dinamik bir sektör olan AVM sektörü perakende sektörüyle dayanışma içerisinde birbirlerini desteklediler. Perakendeciler ve AVM’ler arasında köprü olarak bizler de elimizden gelen desteği vererek başarılı projelere imzalar attık.

NTS Danışmanlık olarak nasıl projeler geliştiriyorsunuz?
Lokasyon ve hedef kitleyi baz alarak  karma projeleri geliştiriyoruz böylece shop mixlerini kurgularken yeme içme mekanları, eğlence ve mağaza oranlarını da dengeliyoruz. Bununla beraber AVM alışkanlıklarını   “Cadde Mağazaları” konseptlerine taşıyarak artık daha popüler hale getiriyoruz.
Gayrimenkulün değerinin artmasını sağlayabilmek için aynı zamanda ticaretin de artması gerekmektedir bunun için misafirlerin sosyalleşebildiği, sorunsuz hızlı ulaşımın olduğu, otopark sıkıntısı çekmediği, keyifli vakit geçirdikleri mekanlar yaratmaya özen gösteriyoruz. 

Projeleri seçerken nasıl özelliklere bakıyorsunuz?
NTS Danışmanlık olarak yatırımın kiralama danışmanlığına karar verirken, öncelikle bölgeyi iyi araştırıyoruz. Bölgede ulusal ve bölgeye hitap eden yerel hangi markalar var, mağazaların ciroları nasıl, bölge gelir düzeyi, beklentiler, çekim kuvveti olabilecek: market, sinema, çocuk eğlence alanı, fastfood gibi projeye yön verecek sektörel araştırmalar yapıyoruz. Tek bir bakış açısıyla sınırlamıyoruz çerçevemizi. Tüketiciyle doğru markaları, o yöreye uygun kentin mimari, sosyal, ekonomik ve kültürel değerlerini inceleyerek mağazacıyla buluşturuyoruz. Unutmamak gerekir ki “doğru bir konsept” çıkartırsak doğru yatırımlara yön vermiş oluruz.

Danışmanlık hizmeti almak bir AVM’ye hangi katma değerleri sunuyor?
Doğru bir AVM yatırımının yapılanmasını fizibl bir etüt, mağaza-mix’ i, lokasyon, marketing PR, doğru kiralama ve ardından açıldıktan sonraki doğru yönetim stratejileri oluşturur.  
Nasıl ki gazeteciler haberde 5N 1 K formülünden yola çıkarak haber yaparsa biz de AVM Danışmanları “AVM’nin Vitrinini”  iyi oluşturmaya çalışırız.  

İyi bir AVM yönetimi nasıl olmalı?
Alışveriş merkezi yönetim ekibinin, AVM açılmadan önce kurulmasına özen gösteriyoruz. Burada büyük sorumluluk ekibe düşüyor.
İyi bir yönetici, gözlem yaparak, ileri görüşlülükleri sayesinde, olası tüm krizlere karşı tedbir almalı, hedefler koyarak başarılı olmak için doğru adımlar atmayı bilmelidir. Takım arkadaşlarını doğru yönlendirerek onları başarıya ulaştırmalı ve proje sahip çıkmalıdır.
Yönetmek; tecrübe, yetenek, eğitim ve bilgi gerektiren zor bir görevdir. İyi analiz, en iyi sonuca ulaşmanızı sağlar.

NTS Danışmanlık, 2019’u birçok proje ile bitiriyor. Şu anda çalışmalarını sürdürdüğünüz hangi projeleriniz var? 
lulProje yatırımcımız Ata GYO ile Ata Corner Lüleburgaz
projemizde şehir merkezine yürüyüş mesafesinde, geniş otopark kapasiteli, otogar karşısında konumlandırılmış, her yaştan tüketiciye hitap eden, bünyesinde Kahve Dünyası, Burger King, Koçtaş Fix, Neşve, A101, bin metrekare içerisinde kendisine ait asansör ve yürüyen merdivenin olduğu 3 kattan oluşan, ailelerin gelip çocuklarını güvenli bir şekilde teslim edebilecekleri, her yaşa hitap eden oyun parkurları ve oyun makinaları ile bilardo ve gençlik merkezi alanları yaratan Playpark projemizde yer alıyor. 
tekAta Corner Tekirdağ,  merkezde bölgenin cadde mağaza projesi olarak her yaştan tüketiciye hitap eden, teknoloji ve moda trendlerini yakından takip edebileceği bir alışveriş merkezidir.
Ata Corner Nevşehir, Nevşehir Borsa Kavşağı’nda bulunmakta, bodrum, zemin+asma kat+1 ve 3 kattan oluşmaktadır.
comCadde Çomu, yatırımcısı Sunar Group ile Adana Merkez Ziyapaşa Bulvarı’nda bölgenin ilk cadde mağaza projesi olarak hayat bulacak. 
Kartaltepe Alışveriş ve Yaşam Merkezi, yatırımcısı MSB Grup Yapı’nın toplam 120 bin metrekare alanda 508 konut ve alışveriş ve yaşam merkezi ile Ankara Eskişehir yolu üzerinde yer alıyor. Polatlı’nın ilk ve tek alışveriş ve yaşam merkezi olan Kartaltepe Alışveriş ve Yaşam Merkezi, bin 500 metrekare LC Waikiki, bin 500 metrekare Flo, bin metrekare Ebebek, bin 100 metrekare Playpark ve Bowlingo, File, Cinemaximum, Gloria Jean’s Coffees, Burger King, Watsons, Mavi, Gratis, Atasun Optik, Popeyes Penti, Pizza Wings, D&R, Usta Dönerci, Collezione ve birçok eklenen yeni markasıyla 29 Aralık 2018'de yılın son projesi olarak açıldı.
1071 Bayburt, Bayburt merkezde 15 bin metrekare kiralanabilir alanda bölgenin ilk cadde mağaza projesi olarak her yaştan tüketiciye hitap eden, ziyaretçilerin teknoloji ve moda trendlerini yakından takip edebileceği bir alışveriş ve yaşam merkezi olacak. Flo ve  Migros’un açılışını yaptığı projemizde  Tanjant ( Mavi,Us.polo, Hummel, Columbia, Loft, Puma, Koton, Levis, Mustang, Fashion Friends, Lee Cooper, Dockers) içerisinde birçok marka ile yakında açılıyor.
dengeDenge Towers, Yatırımı DENGEYAPI  tarafından gerçekleştirilen Sancaktepe merkezde, Ataşehir, Kartal, Çekmeköy ilçelerine komşu merkezi bir lokasyonda , Tem bağlantı yoluna 2 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne 18 dakika, Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne 20 dakika mesafede bulunan projemiz içerisinde markalar yerlerini almaya başladı, A101 ile market kategorisini tamamlayan proje diğer markalarıyla teknolojiden  fast food , cafe alanlarına kadar her yaştan ziyaretçinin yakından takip edebileceği sosyal yaşam alanı olarak Mart 2020'de hayata geçecek.
Star Alışveriş Merkezi, Yalova’nın kent merkezinde olup, şehrin merkezi tüm noktalarına yürüme mesafesindedir. Alışveriş merkezi 4 kattan oluşmaktadır. En alt katta 250 araçlık ve otopark asansörlü çatı katında 150 araçlık otopark alanı mevcuttur, yer aldığı lokasyonun tam karşısında İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve 500 kapasiteli uluslararası yat limanı ve şehrin diğer ilçelerine ulaşımın sağlandığı bin dolmuş kapasiteli durak yer almaktadır.
Cizre Park, Şırnak'ın en önemli ilçelerinden biri olan Cizre’de projelendirilmiş olan Cizre Park Yatırımı MRD Group, mimarisi MYTrend, tarafından gerçekleştirelen 45 bin 920 metrekare inşaat alanına sahip olan kompleks projede 4 blok bulunmaktadır. Toplam 128 daire ve 11 bin metrekare alana sahip birçok mağaza alanı bulunmaktadır. LcWaikiki, Flo, Migros, Koton, Adil Işık (ADL), Gratis, Playpark, Burger King, D’S kiracılarımız arasında 2020 Nisan ayında açılacak. 
Kares Outlet Center, Karabük merkez de 55 bin metrekare kapalı alan 33 bin 500 metrekare kiralanabilir alanda her yaşta tüketiciye hitap eden, teknoloji ve moda trendlerini yakından takip edebileceği bir alışveriş merkezidir. 2010'da açılışını yaptığımız projemizde 170 adet mağaza bulunmakta olup 10 senedir hem yönetimi, hem de yeniden yapılanan mağaza kiralama çalışmaları da tarafımızdan devam etmektedir. 

Projelerinizde önem verdiğiniz unsurlardan bahseder misiniz?
NTS Danışmanlık olarak önem verdiğimiz unsurları şu şekilde sıralayabilirim: 
MÜŞTERİ ODAKLILIK 
Müşteri yönetimindeki tecrübemiz ve süreçlerimiz, müşterilerimizin kiralama ve yönetimde yaşayabilecekleri sorunları kolayca gidermemizi sağlamaktadır.
YÜKSEK KATMA DEĞER 
Kiralama deneyimimiz projelerin ve markaların en iyi koşullarda ticari faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için mağaza karmasını doğru marka ve satış alanı tercihi ile sağlamaktadır.
SOSYO-EKONOMİK UYGUNLUK 
Projenin lokasyonuna göre, ihtiyaçların ve ürün/hizmet eksikliklerini belirleyip, sektörel olarak doğru markaların yerleşmesini sağlamaktayız.
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK 
Yatırımcı, marka ve müşteri ilişkisini, birbirleri arasındaki ticari ilişkileri gözeterek tüm yönleri ile uzun vadede birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamaktayız.

NTS Danışmanlık olarak 2020 hedefleriniz nelerdir?
Sektörümüz hızla büyüyor ama bu büyümeyi sürekli ve sürdürülebilir hale getirmemiz lazım. Biz bugünün değil geleceğin yatırımlarını yaratmak istiyoruz.  Hedefimiz, öncelikle portföyümüzü genişletip, yeni projeler geliştirmek, yenileme, geliştirme hizmetleri ve profesyonel yönetim hizmetleri konusunda tüm il ve ilçelerde başarılı yeni projelere imza atmak.

silİş hayatındaki başarılarınızın dışında keyifli bir spor dalı olan yelken yarışlarında da yer alıyorsunuz. Bu daldaki başarılarınız hakkında da bilgi verebilir misiniz?
NTS Danışmanlık olarak perakende ve gayrimenkul sektöründe birçok başarılı projeye imza atmış bir firmayız. Kendi sektörümüzde başarılarımız devam ederken, bu keyifli ve heyecan verici sporda da başarımızı her sene devam ettirelim istiyoruz. 
Bu sene özellikle diğer senelerden farklı oldu,  yelkene başladığımız gün itibari ile kendimizi en güzel ve doğru şekilde ifade etmemizi sağlayan Yelken camiasının fotoğraf üstadı Osman Uğur sayesinde uluslararası her yıl düzenlenen “Mirabaud Yacht Racing Image “ fotoğraf yarışmasında finale kaldık. Gurur verici bir yıl oldu bizim için, kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 
 

GGG

Yukarı