Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

MAPIC markaların gücüne güç katacak

17.11.2017 - 12:24

ALKAŞ’IN TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİNİ YÜRÜTTÜĞÜ, DÜNYANIN EN BÜYÜK ULUSLARARASI PERAKENDE VE GAYRİMENKUL FUARI MAPIC’İN, 15 - 17 KASIM’DA FRANSA CANNES’DA 23’ÜNCÜ KEZ KÜRESEL PERAKENDECİLERİ VE AVM YATIRIMCILARINI BİR ARAYA GETİRECEĞİNİ BELİRTEN  ALKAŞ GENEL MÜDÜRÜ YONCA AKÖZER, BU YIL ANA TEMANIN FOOD&BEVERAGE - YİYECEK VE İÇECEK OLARAK BELİRLENDİĞİNİ VE BU KONSEPTE ÖZEL BİR ALANIN AYRILDIĞINI SÖYLEDİ.

Alkaş'ın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü MAPIC Fuarı’nda bu yıl katılımcı ve ziyaretçileri neler bekliyor?
Öncelikle, Türkiye’nin ihracat gücünün daha da artması ve tüm dünyada markalaşması açısından MAPIC’in bir kez daha son derece başarılı bir organizasyon olarak geçeceğinden emin olduğumu belirtmek isterim. Ve altını çizmek istediğim bir diğer nokta, Türk markalarının yurt dışına açılmasında doğru temsiliyet ve doğru kontaklarla buluşmasında Alkaş olarak destek vermekten son derece mutlu olduğumuzdur.  
Yurt dışına açılma kararlılığında olan ya da yurt dışı ilişkilerini daha da güçlendirmek isteyen katılımcıları ve perakende sektöründe gerçek anlamdaki dünya trendlerini ve geleceğin ne olacağı hakkında kesin fikir edinmek isteyenleri pek çok katma değerli etkinlik bekliyor. Ancak, yine de somut olarak neler olacağı konusunda şunları ifade edebilirim:  Bunlardan biri bu yıl, MAPIC’in ana temasının  “Food&Beverage  (F&B) - Yiyecek ve İçecek” olarak belirlenmesi. MAPIC’te bu yıl ana tema olması nedeniyle yiyecek ve içecek konseptine daha özel bir alan ayrıldı. Marka bilinirliğini dünyaya yaymak isteyenler kadar global bir marka olarak etkinliğini korumanın yanı sıra yeni işbirliklerine imza atan isimlerin de içinde yer aldığı 400’ü aşkın gıda markasının katılımı doğrultusunda özel alanlar, özel etkinlikler ve oturumlar planlanmış durumda. Burger King, McDonald’s, Starbucks ve Subway gibi devlerin de aralarında olduğu firmalar için fuarda özel bir alan ayrılırken, tadım galerisi, food-court alanı, temalı oturumlar ve konferanslar da planlandı. 
Baştan beri Türk markalarının uluslararası açılımları yolunda iyi bir yol arkadaşı olma inancımızla çıktığımız MAPIC yolculuğunda yiyecek ve içecek sektörümüz içinde bunun son derece önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Türkiye AVM pazarında da, Food Court alanlarının büyük öneme sahip olduğunu biliyoruz. Hatta AVM ziyaretçilerinin, ilk tercihlerinden biri bu alan oluyor. Dünya pazarında da Türkiye, AVM food court alanı ziyaret destinasyon tercihlerinde ilk 10’da yer alıyor. Türkiye AVM’lerindeki en yoğun alanlar food court alanları.  Türk kahvesi, Türk döneri gibi pek çok özel tatlarımız var. 
Daha önceki yıllarda tadım konusunda teknik imkanlar sağlamayan MAPIC,  bu yıl F&B ürünlerini tatma şansı sağlayacak. Bu yüzden biz de yurt dışına açılmayı hedefleyen Türk  F&B firmalarını MAPIC’te görmek istiyoruz. Diğer yandan, MAPIC sırasında bu yıl yine 100’den fazla konferans düzenlenecek. Kendi alanlarında dünyanın en önemli isimlerinden oluşan 200 konuşmacının yer alacağı konferanslarda her yıl olduğu gibi bu yıl da çıta yükseltildi. Ana tema çerçevesinde bu konferanslarda yiyecek ve içeceğin perakende destinasyonlarını nasıl değiştirdiği, gıdada uluslararası moda trendlerinin ne olduğu, geliştiricilerin değer yaratmak ve rakiplerinden üstün olmak için yiyecek ve içecek konseptlerini nasıl değerlendirdikleri,  otantik yerler ve duyusal alışveriş deneyimlerinin ne olduğunun da içinde yer aldığı pek çok soruya cevap bulunacak.
Kuşkusuz, konferanslar bunlarla sınırlı kalmayacak. Eğlence Sektöründe Teknoloji, Dünyaya Açılmanın Formülleri, Perakende Turizmi, Seyahat Perakendesi, Pop Up Mağazalar ve Tasarım-İnovasyon; konferans başlıklarından sadece bazıları. Ayrıca, bu yıl perakende sektörünün teknolojik çözüm ortaklarına özel bir alan ayrıldı. Bu alanda, perakendeye teknoloji alanında çözüm sağlayan teknoloji firmaları stant ve pod ile yer alacak. Firmalar bu alanda, yeni konseptleri, yeni iş modellerini perakendeciyle buluşturacak. Ayrıca, yurt dışında markalaşma kararlılığındaki firmaları, ülkelere ve bölgelere özel toplantılar da bekliyor. Markalarımızın bu toplantılar vesilesiyle yeni işbirliklerine doğru ilerleyeceklerinden eminim. Bir başka deyişle tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi MAPIC, markalarımızı yurt dışında güçlendirecek yeni işbirliklerinin önünü açacaktır. 
15-17 Kasım tarihleri arasında Fransa Cannes’da 23. defa geçekleştirilecek olan MAPIC’in 12 bin metrekarelik alanda düzenleneceğini, fuara dünyanın en ünlü perakende markaları, AVM  yatırımcıları, masterfranchiseları, mimarları, tasarımcıları, e- perakendeciler, ülkeler ve şehirlerden oluşan 8 bin 500 adetlik katılım olacağını belirtmek isterim. Sadece ülke temsiliyetinin bile başlı başına 80 olması; fuarın etkinliğini gösteren bir başka nokta. 

Fuara katılmanın sektördeki oyuncular için önemi nedir?
Bugün Türk firmaları ve Türkiye açısından ihracatın taşıdığı büyük önem ortada. Firmalarımızın hem Türkiye’nin markalaşması hem de kendi marka bilinirliklerini dünya çapına yaymak istemeleri de altı çizilmesi gereken bir başka gerçek. İşte bu noktada sadece bizim ifademizle değil, İHKİB Başkanı Sayın Hikmet Tanrıverdi, BMD Başkanı Sayın Sinan Öncel’in de ifade ettiği gibi MAPIC,  söz konusu hedeflere ulaşmada dünyadaki en önemli ve etkin platformlar arasında yer alıyor. Biz, yurtdışı hedeflerine ulaşmak isteyen perakende sektörü firmalarımıza mutlaka MAPIC’e katılmalarını öneriyoruz. 

Alkaş olarak Türkiye’nin ve iş dünyasının tanıtımı adına fuarda ne gibi etkinlikler organize ediyorsunuz?
Firma sayısından önce önemli bir gelişme hakkında bilgi vermek gerekiyor. Uluslararası arenaya Türk perakende markalarını tek çatı altında tanıtmak için 2014 yılında BMD önderliğinde kurulan Turkish Brands, bu yıl İHKİB’in desteğiyle BMD’nin çatısı altında kuruluyor. Turkish Brands’te temsil edilecek firma sayısının 12 olmasını bekliyoruz. Ayrıca, MAPIC 2017’de BMD ve İHKB sinerjisinin Türk perakendecilerinin yurtdışı atılımı açısından global işbirliklerinin önünü daha güçlü bir şekilde açacağını öngörüyoruz. Turkish Brands’te şu ana kadar yerini alan firmalar ise  Avva, Kiğılı, Tudors, Altınyıldız, İnci, Colin’s, D’S Damat, Gönül Kahvesi, Network, Doğtaş, Roman gibi güçlü isimlerden oluşuyor. 
Öte yandan MAPIC 2017’ye toplamda 70’i aşkın firma ve 250’nin üzerinde ziyaretçiyle katılmayı planlıyoruz. Ayrıca, firmaların globalleşme açılımlarına katkıda bulunmak için uluslararası firmalarla Türk firmaları arasında geçmiş yıllarda olduğu gibi B2B görüşmeler sağlayacağız. Yaptığımız çalışmalara göre, B2B sayısı 400’ü aşacak gibi görünüyor. 
Bu arada geçmiş yıllarda olduğu gibi yabancı ziyaretçilerin de katılımıyla düzenlenecek olan ve ismi Discover in Vogue Turkish Brands olarak belirlenen Türkiye Ana Oturumu’nun yanı sıra uluslararası firmalar ile Türk firmalarının bir araya geleceği özel yemek ve kokteyl planlarımız da söz konusu. Diğer yandan,  AYD’nin artık geleneksel hale gelen Carlton Hotel’de düzenleyeceği yemekte Türk AVM ve perakende sektörü üst düzey yöneticileriyle, uluslararası yatırımcılar buluşacak. Bu buluşmanın global işbirlikleri açısından büyük önem taşıdığının altını çizmek gerekiyor. 

Mapic, katılımcılarına ne gibi networking imkanları sunuyor ve Mapic ödüllerinden biraz bahseder misiniz?
MAPIC ‘e aslında networking kayıt ile başlanıyor. MAPIC tüm kayıt yaptıran katılımcıların datasını özel bir şifre ile katılımcıya sunuyor. Bu online datada hedeflediğiniz ülke ve sektörleri seçerek fuara gitmeden toplantılarınızı organize edebiliyorsunuz. Konferans programında yer alan ülke oturumlarının  yanı sıra firmalarımızın food court, innovasyon, retailtaiment  alanlarında sektörün lider markaları ile bir araya gelerek yeni işbirlikleri  yakalayabileceklerini düşünüyorum. 
MAPIC Ödülleri ise markaların prestijlerini dünya çapına taşımaları açısından son derece önemli bir unsur. İşte bu yüzden dünya çapında saygınlığa sahip firmalar bile bu organizasyona başvuruyorlar. Bu yılki MAPIC Ödül Gecesi Seremonisi ve Gala Yemeği, bir kategorisi yeni olmak üzere 13 alanda düzenlendi. Bu yeni kategori ise Müşteri Hizmetleri Mükemmellik Ödülü. Bunun dışındaki kategoriler ise Yılın Perakendecisi, Perakende Alanında En İyi Küresel Büyüme, En İyi Perakende Konsepti, En İyi Perakende Mağazası Tasarımı, Perakende Alanında En İyi Eğlence Konsepti, En İyi O2O Stratejisi, En İyi Pop-up Mağazası, En İyi Yeni AVM, En İyi AVM Yenileme, En İyi Outlet AVM, En İyi Kentsel Perakende Projesi, Geleceğin En İyi AVM’si olacak. Türkiye’den Marmara Forum, “Perakende Alanında En İyi Eğlence Konsepti Kategorisi”nde finalist olarak yarışacak.

ds

Yukarı