Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

MAĞAZA VE OFİS KİRALARI DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

14.08.2018 - 17:36

TÜRKİYE GENELİNDE MAĞAZA VE OFİS KİRALARINDAKİ DÜŞÜŞ SÜRECİNİN DEVAM ETTİĞİ BELİRTİLDİ. 

TİCARİ gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan “Türkiye Pazar Analizleri 2018 İkinci Çeyrek Ofis, Perakende ve Sanayi ve Lojistik” raporu raporu açıklandı.
Rapora göre ilk çeyrekte yüzde 22’ye varan oranlarda gerileyen cadde mağazaları ve ofis kiralarındaki düşüş ikinci çeyrekte sürdü. Seçimler ve döviz kurundaki dalgalanmanın etkisiyle ikinci çeyrekte ticari gayrimenkul kiralama faaliyetleri sınırlı kaldı. Ayrıca, mağaza ve ofis kiralarındaki düşüş de devam etti.
Bunun yanı sıra ticari gayrimenkulde kiracı lehine koşulların bir süre daha sürmesi beklenirken; geciktirilen talebin ise önümüzdeki çeyreklerde hızlanması bekleniyor.

İSTANBUL’DA SON DURUM
Bu arada İstanbul’da kira fiyatlarındaki düşüş dikkat çekti. Buna göre kentte yılın ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre metrekare bazında ofis kiraları Levent’te yüzde 22 düşüşle 32 dolara, Esentepe-Gayrettepe bölgesinde yüzde 16 düşüşle 21 dolara, Maslak’ta ise yüzde 17,9 düşüşle 23 dolara kadar indi.
Kira düşüş oranı İstanbul Anadolu Yakası ve İzmir’de sabitken, Ankara’da yüzde 11,8 azalarak 15 dolara  düştü.

SEÇİMLER ETKİLİ OLDU
Kiralama faaliyetlerinin sınırlı kalmasına neden olan iki temel etken olarak başkanlık seçimleri ve döviz kurunda yaşanan dalgalanma gösterildi. Raporda, geciktirilen talebin önümüzdeki çeyreklerde hızlanmasının beklendiği anlatıldı.
İstanbul’da ilk çeyrekte toplam nitelikli ofis arzı 5.79 milyon metrekare iken, ikinci çeyrekte 5.99 milyon metrekareye ulaştı. İkinci çeyrekte 198 bin metrekare yeni ofis alanının pazara girmesiyle rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14,74 artmış olsa da bir önceki çeyreğe göre yüzde 25,89 azaldı.

CADDELERDE KİRALAR DÜŞTÜ
Perakende pazarının değerlendirildiği rapora göre ikinci çeyrekte metrekare bazında birincil aylık cadde mağazaları kiraları İstanbul’da yüzde 23.8 düşüşle 170 dolara, İzmir’de yüzde 16.7 düşüşle 75 dolara, Ankara’da yüzde 22.2 düşüşle 105 dolara geriledi.
Düşüşün ve talepteki yavaşlamanın temel nedenleri yükselen kur oranlarının perakendeciler üzerindeki baskısı, Ramazan dönemi ve erken seçimler olarak kaydedildi.
Rapora göre ikinci çeyrekte sanayi ve lojistik pazarında ise yatırım işlemleri ağırlıklı olarak arazi ile sınırlı kaldı.

n

Yukarı