Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

LPG'Lİ ARACA AVM YASAĞI KALKTI

04.11.2020 - 11:41

LPG'li araç sahiplerinin uzun zamandır beklediği izin çıktı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre, LPG'li araçlar alışveriş merkezlerinin (AVM) kapalı otoparklarına girebilecek. Söz konusu araçların alınabileceği kapalı otoparklar, birinci bodrum katlardan daha aşağı konumlandırılamayacak ve giriş ve çıkışları diğer araçların alınacağı otoparklardan ayrı olarak düzenlenecek

LPG'li araçların alışveriş merkezlerinin (AVM) kapalı otoparklarına girmesine yönelik düzenleme yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve binaların yangından korunmasına hakkında yönetmelikte değişiklik öngören yönetmeliğe göre, AVM'lerin, "Ticari faaliyet amaçlı park yerleri" için belirlenen kural ve şartları sağlamaları kaydıyla AVM'lerde bulunan kapalı otoparklara LPG sistemli araçların girmesine izin verilecek.

LPG'li araçların alınabileceği kapalı otoparklar, birinci bodrum katlardan daha aşağı konumlandırılamayacak. Giriş ve çıkışları diğer araçların alınacağı otoparklardan ayrı olarak düzenlenecek.

Bu otoparkları tescil belgesinde LPG'li olduğu belirtilen ve geçerli muayenesi bulunan araçlar kullanabilecek. Araç giriş-çıkış ve kayıt sorumlusu görevlilerince araçların belirtilen şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilecek.

LPG'li araç sahiplerine müjdeyi Eylül ayında veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, LPG'li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM'leri ilan edeceklerini belirtmişti.

Bakan Kurum, "Otoparklar 'LPG'li araçlara uygundur' şeklinde belgelendirilecek. Muayeneleri yapılan, uygun olan LPG'li araçlar AVM otoparklarına girebilecek" bilgisini paylaşmıştı.

ASDAS

Yukarı