Ana içeriğe atla

ds

 

MALLREPORT

LED ekranlar AVM’ler için adeta gelir kapısı…

17.11.2017 - 09:37

LED ekranlara talebin her geçen gün arttığını söyleyen ASTEL LED Genel Müdür Yardımcısı Serkan Arabacı, “Günümüzde neredeyse dış tarafında LED ekran olmayan AVM ve bilgilendirme ekranı olarak merkezi bölgelerine LED kurmayan belediye kalmadı” dedi.

Astel firmasını kısaca tanıyabilir miyiz? 
ASTEL Elektronik, 1992’den beri Türkiye’nin önde gelen görüntü sistemleri sağlayıcısı olup faaliyet gösterdiği alanların hemen hepsinde pazar lideridir. Grup şirketleri sayesinde Panasonic, Christie, Barco, Philips, ABSEN başta olmak üzere birçok markanın satış ve teknik servis konusundaki Türkiye’deki tek temsilcisidir. Tüm bunların yanı sıra CLARO markasıyla, Gebze’deki fabrikasında yerli LED ekran üretimi ile Türkiye ve çevresi başta olmak üzere tüm dünyaya LED ekrandaki tecrübesini taşımayı amaçlamaktadır.

LED ekranlar, son yılların en popüler görsel aracı olma yolunda hızla ilerliyor. LED ekranın bu kadar ön plana çıkmasındaki ana neden nedir?
Dış ortamda güneş ışığına karşı görüntü alabileceğiniz tek teknoloji. Bunun sonucu olarak dış ortamlarda daha fazla LED ekran görmeye başladık. İç mekanlarda ise halen videowall ve endüstriyel monitör kullanımı çok popüler. LED ekranların milimetrelerinin düşmesi, düşük milimetre ekranların metrekare fiyatlarının da hızla düşmesiyle iç mekanlarda da kullanılmaya başlandı. LED ekran teknolojisinin monitör ve videowalla göre daha küçük ebatlarda modüler olması da farklı çözümler yapabilmenizi sağlıyor.

LED ekranlar daha çok ne amaçla kullanılır? LED ekranlarının diğer reklam türlerinden farkı ve avantajları nelerdir?
Günümüzde neredeyse dış tarafında LED ekran olmayan AVM ve bilgilendirme ekranı olarak merkezi bölgelerine LED kurmayan belediye kalmadı diyebiliriz. Bugün AVM’ler için dış cephelerindeki LED’ler önemli bir gelir kapısı olmuş durumda. Özellikle işlek caddelere cephesi olan AVM’ler reklam satarak ciddi paralar kazanıyorlar. Burada AVM yatırımı kendi yapıp, reklamı kendi de satabiliyor. Konumu iyi bir noktada ise reklam gelir paylaşımı ile yatırımı reklam firmalarına yaptırıp, yaptığı anlaşma oranında pay alıyor. Bu durum belediyeler için ise hem belediyenin icraatlarını halka duyurma hem de reklam satarak belediyeye kazanç sağlama faydası getiriyor. Hatta bazı belediyeler LED’lere ses sistemi de alarak yapılan mitingleri tüm ilçelerinde eş zamanlı olarak yayınlıyor ve milli maçları meydanlarda halka toplu olarak seyrettirme hizmeti yapıyor.

Son olarak kurumların LED ekranlara yönelik talepleri nasıl öğrenebilir miyiz?
Dijitalleşmenin günlük hayatımızın değişmez bir parçası olmasıyla birlikte, esnek ölçü çözümleriyle LED ekranlara talep her geçen gün artıyor; kurumsal şirketlerin toplantı odaları, AVM’lerin dış cepheleri, kitlesel bilgilendirme için kullanılan şehir meydanları, mağazaların vitrinleri bu anlamda taleplerin önemli bir kısmını oluşturuyor. Burada kurumların asıl hedefleri marka kimliğini ve algısını güçlendirmek ile mesajların daha güçlü bir şekilde iletilmesi. LED ekranlar da gelişen teknolojisi ile bu taleplere en iyi şekilde cevap veriyor.

ds

Yukarı