Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

“KAYSERİ’NİN EN İDDİALI OUTLET PROJESİ KAYSERmall OUTLET”

18.01.2019 - 18:06

2017 YILINDA AÇILAN İLDEM PARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ KAPSAMLI BİR YENİLENME SÜRECİNE GİRDİ. İLDEM PARK AVM’NİN KİRALAMA VE YÖNETİMİNİ ÜSTLENEN GLA GAYRİMENKUL YÖNETİM KİRALAMA VE DANIŞMANLIK AŞ. CEO’SU TAHİR ÇELİK; KAYSERMALL OUTLET OLARAK YENİLEDİĞİMİZ PROJEMİZDE, GÜÇLÜ MARKA KARMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPARAK, EĞLENCE, YEME-İÇME ALANLARI VE RENKLİ ETKİNLİK PROGRAMLARI İLE KAYSERİ’DE ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADIKLARINI İFADE ETTİ.

KAYSERİNİN EN İDDİALI OUTLET PROJESİ
GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık AŞ. yönetiminde olan KAYSERmall Outlet’i bizlere kısaca anlatır mısınız? 

KAYSERmall Outlet, “Kayseri’nin Alışveriş Merkezi” sloganıyla 1 Ocak günü yeni yüzüyle hizmet vermeye başladı.
2017 yılının ilk çeyreğinde İldem Yapı Kooperatifi’nin yatırımıyla İldem Park Alışveriş Merkezi olarak hayat bulan ve 2018 yılının Temmuz ayında yönetimi GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık A.Ş.’nin profesyonel yönetim ekibi tarafından üstlenilen KAYSERmall Outlet için, son 5 ayda yoğun bir yenilenme sürecini geride bırakarak  Kayseri’nin en iddialı outlet projesi hayata geçirildi.
Kısa süre içerisinde güçlü marka karmasına ev sahipliği yaparak fark oluşturan proje, 40 bin metrekarelik inşaat alanı üzerinde, 16 bin metrekarelik kiralanabilir alanda, 90 mağazasıyla Kayseri’de alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye, şehrin dinamiğine yön vermeye, outlet avantajları, sosyal yaşam imkanları ve renkli etkinlik programıyla benzersiz bir merkez olarak hizmet vermeye başladı.

GLA Gayrimenkul, İldem Park AVM’yi bünyesine dahil ettikten sonraki süreçte AVM içerisinde ve yönetim yapısında ne gibi değişiklikler söz konusu oldu? 
GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık A.Ş.  ulusal ve uluslararası arenada gayrimenkul yönetim kiralama ve danışmanlık alanlarında sayısız deneyime sahip, Avrupa’nın en büyük uluslararası yönetim firmalarında  görev yapmış, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinin kiralama ve yönetim işini üstlenmiş güçlü ve genç bir ekipten oluşuyor. Yönetim ekibi, 100 bin metrekare ve üzeri kiralanabilir alanda,  günlük 100 bin üzeri ziyaretçi sayılarına ulaşabilen alışveriş merkezlerinde elde ettikleri derin saha tecrübelerini KAYSERmall Outlet projesine ilk günden aktarmaya başladı. Kısa süre içerisinde perakende sektörünün dev markalarını bünyemize ekleyerek kiralamada yakalanması güç bir başarı elde ettik. Kayseri’de en iyi markaları outlet avantajlarıyla Kayserililerin hizmetine sunmak için çalışmalarımıza hız kattık. Alışverişte sunduğumuz ekonomik avantajların yanı sıra ilk günden itibaren Kayserililerin sosyal yaşamlarına dokunarak ve birçok farklı etkinliğe imza atarak bu alanda kısa süre içerisinde  rakipsiz bir noktaya ulaştık. Artık Kayseri’de herkes bizim bir sonraki etkinliğimizin ne olacağını merak ediyor. GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık A.Ş. KAYSERmall Outlet projesinde  yürüttüğü stratejilerle şaşırtmaya, rakipleri arasında fark oluşturmaya ve her geçen gün yakalanması güç bir başarıya doğru ilerliyor.

“KAYSER” ŞAN VE SOYLULUK ANLAMINA GELİYOR
İsim değişikliğine ve outlet dönüşümüne nasıl karar verildi?

Yeni bakış açımızla çıktığımız bu yolda ortaya koyduğumuz heyecan verici vizyonumuz bizi yeni bir isim arayışına yöneltti. İsmimizi Kayseri isminin kökenini oluşturan, şan ve soyluluk ünvanı anlamına gelen ‘KAYSER’ kelimesinden yola çıkarak oluşturduk. İsmimizin yanına “Outlet” eklememiz ise bulunduğumuz  bölgenin tüketim alışkanlıkları ve ihtiyaçlarını gözlemlememiz sonucunda titizlikle alınmış bir karar. Biliyoruz ki; bir bölgenin tüketim alışkanlıklarına göre oluşturulmuş doğru mağaza karması, başarının olmazsa olmazları arasında. Melikgazi bölgesi yaklaşık olarak yarım milyon civarı nüfusa sahip olan oldukça hızlı gelişen ve büyüyen bir bölge. Bu bölgede genç ve çocuklu ailelerin ağırlıklı olarak yaşadığını biliyoruz. GLA Yönetim ekibi olarak  AVM’mizin konumlandığı bölgeyi iyi tanıyoruz, insanların tercih ve ihtiyaçlarını biliyoruz. Buna göre marka karması oluşturuyor, ihtiyaçlara hızlı çözümler üretebiliyoruz.

MÜŞTERİNİN İSTEKLERİNİ BİLİYORUZ
Kayserililerin outlet AVM talebi nasıl? 

Bölgede yaşayan yarım milyonluk potansiyeli incelediğimizde müşteri odaklı stratejilerimiz  bu projede bize outlet’i işaret etti. Yılların verdiği tecrübe ile bulunduğumuz lokasyon gereği müşteri ne ister iyi biliyoruz. Modanın, alışverişin ve eğlencenin zirvesinde olurken fiyat anlamında ciddi avantajlar sunmamız gerekiyordu ve bunu başardık. Ulaşılabilir olmamız, bölgeye uygun oluşturduğumuz marka karmamız, büyük mağazalarımız, mağaza adedimiz, hizmet birimlerimiz ve eğlence birimlerimizle Kayseri’nin en iddialı outlet projesi olduk.

KAYSERmall’un bölgeye nasıl katkıları olacak?
AVM’ler kuruldukları ve faaliyete geçtikleri bölgede bir büyüme motoru görevi yapıyor. Bulunduğumuz bölgede bir başka alışveriş merkezi bulunmuyor. KAYSERmall Outlet Alışveriş Merkezi bölge nüfusunun yüzde 95’lik kısmına hitap ediyor. KAYSERmall Outlet bu bölgede yaşamlarını sürdüren kişilerin sosyal yaşam olanaklarını birinci dereceden etkileyerek güzelleştirmeye devam ediyor.

ZİYARETÇİLERE DENEYİM KAZANDIRACAK ETKİNLİKLER…
Kayserili ziyaretçilerinize neler sunacaksınız?  

Şunu çok iyi biliyoruz ki; alışveriş merkezleri kendilerine farklı cazibeler oluşturabilmeli. Zaman içerisinde bunu görebilen ve uygulayabilen alışveriş merkezleri ayakta kalmayı başarabilecek. Biz KAYSERmall Outlet’te sadece ekonomik ve kaliteli bir alışveriş hizmeti sunmuyoruz. Günümüzün en önemli kelimelerinden birisi olan “deneyim” kelimesini yönetim anlayışımızda ilk sırada tutarak müşterilerimize deneyim kazandıracak etkinlikler hazırlıyoruz. Konserler, gala geceleri, sergiler, farklı sanatsal etkinlikler, workshop çalışmaları, sosyal sorumluluk projelerimiz ile daha öncesinde Kayseri’de yapılmamış ve görülmemiş birçok deneyimi KAYSERmall Outlet’te ziyaretçilerimize sunuyoruz. 

AVM için nasıl bir mağaza karması düşünüldü? Bölgeye ilk defa gelecek markalar var mı?
Vizyonumuz kapsamında Kayseri ve çevresini yepyeni markalar ile tanıştırmak istiyoruz.Yiyecek-içecek, giyim, ayakkabı-çanta, dekorasyon, kişisel bakım, ve teknoloji kategorilerinden dev markalarla görüşmelerimizi büyük bir hızla sürdürüyoruz. 

ULUSLARARASI 10 MARKA HİZMETE GİRDİ
Outlet AVM’ye dönüştükten sonra bünyenize yeni katılan markalar oldu mu? 

GLA Yönetim, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinin kiralama ve yönetim işini üstlenmiş yatırım ve yönetim uzmanı güçlü bir ekip. Çok kısa bir sürede uluslararası 10 marka ile kiralamalarımızı gerçekleştirerek mağazalarımızın hizmete girmesini sağladık. Marka seçimlerimizi yaparken ziyaretçilerimize çeşitlilik sunmak en büyük hedefimiz. Bu bakış açımızla yeni markalarla görüşmelerimiz  devam ediyor. 

NÜFUS YOĞUNLUĞUNUN FAZLA OLDUĞU BİR LOKASYON…
Lokasyonun AVM’nin başarısındaki önemi sizce nedir? Kaysermall Outlet’i lokasyon açısından değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? 

Ulaşılabilir olmak günümüzün en önemli anahtar kelimelerinden birisi halini aldı. İnsanlar istedikleri şeye anında ve hızlıca ulaşmak istiyor. Bir alışveriş merkezinin bu anlamda başarılı ve tercih edilebilir olması ise doğru seçilmiş bir lokasyonda bulunmasından geçiyor. Alışveriş merkezleri her zaman müşteriler için en iyi komşu olmak durumunda. İstediğiniz kadar iyi hizmet sunun, hizmetlerinizi farklılaştırın, ulaşılabilir olmadıktan sonra müşterileriniz için bir anlamınız kalmıyor. Pazardaki rekabetin ve fırsatların analizi yapıldığında çekim alanında yer alan 0-5 dk ve 5-15 dk bölgelerdeki nüfus yoğunluğu önem arz ediyor. 
KAYSERmall Outlet bu anlamda mükemmel bir lokasyonda bulunuyor. Alışveriş merkezimiz yarım milyon kişinin yaşamını sürdürdüğü İldem bölgesinde, konutların ve ofis binalarının tam kalbinde yer alıyor. Çevremizde apartmanların, villa tipi konutların ve iş merkezlerinin sayısının fazla oluşu alışveriş merkezimize müşterilerimizin mükemmel bir geçiş yapmasına olanak sağlıyor. KAYSERmall Outlet’e yürüyerek ulaşımın olması bizi öne çıkaran güçlü yanlarımızdan birisi. Bulunduğumuz  bölgede başka bir alışveriş merkezinin olmaması, yürüme mesafesinde olmamız,  şehir merkezinden toplu taşıma ve tramvay imkanlarının olmasının  yanı sıra ücretsiz olarak sunduğumuz servis hizmetimiz Kayseri genelinden ziyaretçi akınına uğramamıza olanak sağlıyor. Lokasyonun yanı sıra mimari öğeler, bölge insanına uygun yapılmış doğru marka karması, yönetim anlayışı, farklı yaş gruplarına özel yapılan etkinlikler, kampanyalar ve yürütülen  sosyal sorumluluk projeleri başarıyı oluşturan etmenler olarak öne çıkıyor.

AYLIK ORTALAMA 550 BİN ZİYARETÇİ
Ziyaretçi kapasitenizden bahseder misiniz? 2019 ziyaretçi beklentiniz nedir?

GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık A.Ş. büyük ölçekli ticari projeleri yönetme ve kiralamada uzmanlaşmış genç ve dinamik ekip tarafından yönetiliyor. Ekibimiz günlük 100 bin üzeri ziyaretçi sayılarına ulaşabilen alışveriş merkezlerinde edindiği tecrübeleri şimdi KAYSERmall Outlet projesine aktarıyor. KAYSERmall Outlet’in yönetim ve kiralamasını üstlendiğimiz Temmuz 2018’den bu yana yürüttüğümüz stratejilerle ziyaretçi sayımızı  yüzde 100’ün üzerinde artırdık. Bu süreçte aylık ortalama 550 bin kişi KAYSERmall Outlet’i ziyaret etti. Bu sayılar bizim için her zaman artırılabilir. 2019 yılında hedefimiz bu sayıyı katlayarak daha büyük bir aile olmak. 

RAKİPSİZ BİR MERKEZ OLACAĞIZ
KAYSERmall Outlet’in 2019 etkinlik takvimi hazır mı? Bu yıl için neler planlandı?

Pazarlama stratejilerimiz en hassas noktamız. Çünkü biliyoruz ki; online alışverişin hız kazandığı bir dönemde ancak insanlara dokunarak, onlarda güzel anılar bırakarak, daha önce denemedikleri ve görmedikleri şeyleri onlara sunarak fark oluşturabiliriz. İlk günden itibaren yaptığımız etkinlikler ve organizasyonlar bize gösterdi ki; Kayseri, AVM etkinlikleri noktasında  çok sahipsiz bırakılmış. Etkinliklerimize katılımlar çok iyi. Sosyal hesaplarımız üzerinden de sayısal anlamda bu geri dönüşleri iyi bir şekilde alıyoruz. Çocuklar etkinliklerimize kesintisiz bir şekilde devam ediyor.  Spor etkinlikleri, atölye çalışmaları, teknolojik etkinlikler, sergileme etkinlikleri, çocuk karakterleri ile etkinlikler,  kadınlara ve erkeklere yönelik aktiviteler, ailelere yönelik aktiviteler sürekli olarak KAYSERmall Outlet’te gerçekleştiriliyor. 2019 yılı etkinlik takvimimiz hazır. Kayseri’de daha önce yapılmamış konserler, imza günleri, söyleşiler, sahne şovları, galalar ve diğer büyük aktivitelerle 2019 yılında da bölgede ismimizden sıklıkla söz ettireceğiz. Alışveriş dışında etkinlik ve eğlence alanı olarak da rakipsiz bir merkez olacağız.

2019 hedef ve beklentileriniz nelerdir?  
2019’a yenilenen yüzümüzle,  yeni ismimizle, yeni markalarımızla, yeni bir sayfa açarak başladık. İnanıyoruz ki; dolu dolu verimli bir yıl geçirerek 2019’un sonlarında rakipsiz, sektörün dinamiklerine yön veren bir konumda olacağız.

n

Yukarı