Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

Karadeniz’in tüm değerleri bu etkinlikte yer alıyor

17.11.2017 - 09:30

Karadeniz Uşakları etkinliğinin;  Karadeniz’in geleneksel ürünlerinin, müziklerinin, lezzetlerinin, mizahı duruşunun bir araya geldiği özel bir halkla ilişkiler ve tanıtım projesi olduğunu belirten Orjin PR Ajans Sahibi Hülya Sevinç, etkinliğin bu güne kadar pek çok AVM’de gerçekleştiğinden ve ziyaretçilerden büyük beğeniler topladığından da bahsetti. 

Karadeniz Uşakları etkinliğinizden bahseder misiniz?
Karadeniz Uşakları,  Karadeniz’in geleneksel ürünlerinin, müziklerinin, lezzetlerinin, mizahı duruşunun bir araya geldiği özel bir halkla ilişkiler ve tanıtım projesidir. 
Karadeniz’i, Karadenizli isimlerle tanıtan etkinliğimizde, Karadeniz’in birbirinden özel geleneksel ürünleri ile tanışıyorsunuz. Sürmene bıçak sanatçısının bıçaklarından Trabzon’un ünü ülke dışına çıkmış tereyağına, Gümüşhane’nin pestillerinden hediyelik eşyalarına kadar çok sayıda geleneksel lezzetleri bir arada görüp tadabiliyor, isterseniz satın alabiliyorsunuz. Ayrıca saha içerisinde bulunan özel dekorlarda fotoğraflar çekilebiliyorsunuz. Etkinlik sahamızda, saman balyalarının etrafında çocuklarınız eğlenirken, karşınıza bir anda minik bir tavşan ve Karadenizli olduğu iddia edilen iki tavuk çıkabiliyor. Sahamızdaki Karadeniz insanına ait sözlerden oluşan mini sergide yüzünüz gülümsüyor. Torul standımızda Karadeniz Keşanları’na bakarken, birden stantlarda satış yapan isimlerin sahaya çıkarak horon yaptığını ve daha ne olduğunu anlamadan kendinizi horonun içinde bulabiliyorsunuz. 
Karadeniz’in 12 il ve ilçe stantlarından oluşan projemiz kısacası ilk etapta mini bir fuar çalışması gibi görünse de, detaylarındaki tüm dokunuşlarda halkla ilişkiler (PR) mantığı ön plana çıkarıldığı için iki yıldır bulunduğu sahalarda büyük beğeni topluyor. 
Ürünlerdeki mevzuata uygun duruşu, aktiviteleri ve saha dekoru ile sürekli kendini yenileyen Karadeniz Uşakları etkinliği; Karadeniz’in renkli, coşkulu, mizahi, eğlenceli duruşunu en doğru şekilde gittiği sahalara yansıtan bir çalışmadır.

Şimdiye kadar yapılan yöresel etkinliklerden farkı nedir?
Bu projenin farkı, öncelikle kurumsal kimliğe uygun şekilde geliştirilmesidir. AVM’lerin tüm kurallarına uyum sağlayacak ekip arkadaşları ile çalışılmaktadır. AVM’lerle çalışan ilk yöresel etkinlik bizimdir. Standı temsil eden isimler, aynı zamanda bulunduğu sahadaki kurumu da temsil ettiğinin bilincinde isimlerdir. Diğer etkinliklerdeki gibi değişken stant sahipleri ile çalışılmamaktadır. Aynı isimlerle yıllardır düzenli çalışma yapıyoruz. Böylece sahadaki yüzler gittiğimiz sahalarda isim olarak da tanınmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi PR mantığı ile geliştirilen projemizde aktivitelere oldukça özen gösterilmektedir. Yani çocuklara ayrı, büyüklere ayrı aktiviteler yapılıyor. Diğer yöresel etkinliklerde dikkat edilmeyen, yörenin insanı ve yöreden getirilmiş ürün konularında etkinliğimiz oldukça hassas durmaktadır. Dahası tek amacı ticari kazanç üzerine kurulu isimlerin bizim etkinliğimizde yeri yoktur. Diğer etkinliklerde ticaret ve kazanç daha ön plandayken, bizde isimler bu etkinliğin ve şovun bir parçası olmaktadır.

Hangi AVM’lerde gerçekleştirildi?
Başlangıç projesi “Memleketim” etkinliğini de dikkate alırsak, toplam 7 yıl içerinde 850’ye yakın aktivite yaptık.  İzmir’de Mavişehir Ege Park ve Balçova Ege Park’ta başlayan projemiz, İzmir Optimum AVM, İzmir Bornova Park AVM ile devam etti. Daha sonra 1 yıla yakın Kipa AVM’lerle çalışmamız sürdü. Sonrasında Denizli Teras Park AVM, Bursa Anatolium AVM, Uşak Festiva AVM, Salihli Festiva AVM, Muğla Park AVM, Antalya Erasta AVM, Fethiye Erasta AVM, Ankara Nata Vega AVM, Ankara Taurus AVM, Ankara Atlantis AVM, Kırıkkale Podyum AVM, Aksaray Efor AVM, Milas Pamelon AVM, Edremit Novada AVM, Söke Novada AVM, Menemen Novada AVM, Nazilli Bamboo AVM, İnegöl AVM, Kuşadası AVM, Kütahya Sera AVM, Ankara Göksu AVM, İstanbul Silivri AVM ile çalıştık. Saydığımız alışveriş merkezlerinin pek çoğu ile yılda iki kere etkinlik yaptık. Bunların arasında gerek  “Memleketim”  gerekse son projemiz “Karadeniz Uşakları” ile aynı AVM’de en 5-6 sefer çalışma yaptık.

Kaç kişilik bir ekip ile çalışıyorsunuz? Ekipte yer alanlar hangi farklılıklarla ön plana çıkıyor?
12 il ve ilçe standından oluşan Karadeniz Uşakları, 21 kişiden oluşmaktadır. Bu isimlerden 2 kişi müzik ve sahne, hafta sonu horon, çocuk etkinlikleri konusunda yetkili isimdir.
Stant çalışanları yazın beyaz, kışın siyah tek renk giyinmekte, ayrıca sahada yaka kartı takmaktadırlar. Organizasyon bölümü yetkilisi hariç tüm stant yetkilileri ve çalışanları Karadenizli isimlerden oluşmaktadır.  Tüm çalışanlar, AVM iç yönetim kuralları konusunda bilgiye sahiptir. Esprili ve neşeli duruşları ile gittiğimiz her AVM ve belediye çalışmalarında kurumun yönetiminden, ziyaretçilere kadar çok güzel dostluklar kuran ekibimiz, anlattıkları fıkralar, horonlar ve sohbetlerle girdiğimiz sahaların kahramanları olmuşlardır.

Organizasyon kaç gün sürüyor? 
Etkinliğimiz,  alışveriş merkezlerinde en az 10 gün sürmektedir. Çift hafta sonunu dikkate alarak, tarihler kurgulanmaktadır. Bazı AVM’lerde özel istek olduğu zaman bu süre 15-17 güne çıkarılmıştır, ama tercih edilen süre 10 gündür. 

Karadeniz Uşakları etkinliği ile hedefiniz nedir?
Hedefimiz, etkinliğimizin bilinirliğini yükseltip, sabitte bir projeye imza atmaktır. Yani bir sonraki hedefimiz marka olmak. Konu ile ilgili zaman zaman AVM’lerden özel teklifler gelmektedir. Doğru nokta ve zamanda ilk atacağımız adım, sabit özel bir proje yaratarak, bu proje üzerinden büyümeye çalışmak. 

AVM’lere neler vadediyorsunuz?
Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda öncelikle ziyaretçi giriş sayısını ciddi ölçüde artırdık. Muhteşem ve Çilli çocuk etkinliğimiz gibi alışveriş merkezine oldukça beğeni toplayan aktivite götürüyoruz.  Hafta sonu AVM yönetimi ile planladığımız bu etkinliklerimizi istek doğrultusunda hem AVM’nin iç sahasında hem de stantların bulunduğu dış sahada gerçekleştiriyoruz. Karadeniz Halk Dansları gösterisi, Kemençe ve Atma Türkü şov, Muhteşem ve Çilli ile oldukça renkli aktiviteleri, alışveriş merkezine bütçesiz sunuyoruz. 
Yaptığımız tüm aktivitelere ziyaretçileri de dahil ederek, onlara oldukça keyifli vakit geçiriyoruz.  Tüm bunların dışında AVM’ye bütçenin uygunluğunu da dikkate alarak, ayrıca kiralama bedeli de ödüyoruz. Bütçe istemeyen alışveriş merkezlerinde de etkinliğin gün sayısını artırıp, reklam desteği veriyoruz. Kısacası alışveriş merkezine hem kazanç hem de imaj sağlıyoruz. Günümüzde popüler kültürün yıldızı olan alışveriş merkezlerimize etkinliğimizle geleneksel kültürümüze sahip çıkması ile özel imaj kazandırıyoruz. Ayrıca ekip arkadaşlarımız sürekli etkinlik içinde olduğu için, giyimden yeme içmeye kadar tüm ihtiyaçlarını AVM’lerde karşılıyorlar. Çoğu AVM’de bulunduğumuz mekan işletmecileri, “bir daha ne zaman gelirsiniz?” sorusunu soruyorlar. Yani aynı zaman da AVM’de alışveriş sinerjisi de oluşturuyoruz.

ds

Yukarı