Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Her 10 kurumsal şirketten 6’sı AVM’lere yönelecek

14.12.2017 - 11:32

“AVM ve ofis konseptli projeler önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak ve günümüzdeki AVM’ler yeni bir dönüşümden geçecek” diyen Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, bu dönüşüm ile AVM’lerin yeni bir kimliğe bürüneceğinden ve iş dünyasının merkezi haline geleceğinden bahsetti.

Öncelikle AVM sektörünün şu anki mevcut durumu hakkında sizlerden kısaca bilgi alabilir miyiz? Ayrıca sektörün geleceğine yönelik öngörüleriniz neler?
AVM sektörünün ülkemizde, özellikle büyük şehirlerde geldiği nokta doygunluk seviyesindedir. Genel olarak bakıldığında ağırlıkta büyük şehirler olmak üzere Türkiye’de kurulan AVM sayısı 400’ü geçiyor. Bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’de AVM sayısının Avrupa ve Amerika’ya göre daha hızlı arttığını görüyoruz. Ancak dev bütçelerle kurulan alışveriş merkezlerinin önemli bir kısmında doluluk oranları yüzde 50 ile 60 bandını geçemiyor. Çünkü AVM’lerin arz fazlası yaratması doğal olarak doluluk oranlarının da düşmesine neden oluyor. Bu düşüşün nedenleri arasında arz fazlasının yanı sıra perakendecilerin küçülmeye başlaması, daha spesifik noktalarda mağaza açmayı istemeleri ve tüketicilerin AVM’lere olan ilgisinin düşmesi önemli birer faktördür. İş dünyası ise kiraları döviz kurlarına endeksli ofislerin yüksek maliyeti yüzünden yönetim merkezini taşıyacak yerler arıyor. Hal böyle olunca AVM’ler konseptini değiştirmek zorunda kalıyor ve iş dünyasına da yer açıyor. Önümüzdeki yıllarda da hem AVM hem de ofis konseptini bir arada sunan yeni projelerin iş dünyasının tercihi olacağını ve her 10 kurumsal şirketten 6’sının AVM’lere yöneleceğini öngörüyoruz.

Hem AVM hem de ofis konseptini bir arada sunan yeni projeler sizce neden iş dünyası tarafından tercih edilmekte? İş dünyasının AVM’lere yönelmesindeki ana etmenler neler olabilir?
Hem AVM hem de ofis konseptli projeler tek çatı altında birçok şeyi birleştiren, yenilikçi bir anlayışla üretilen günümüzün mega projeleridir. Bu konsept içinde rezidanslar, ofisler, oteller, ve sosyal hayat bir arada.  Hepsinin bir arada olması ve farklı bir yaşam alanı sunması, aynı zamanda avantajlı kiralama seçenekleri olması iş dünyasının bu tarz projeleri tercih etmesi için yeterli nedenlerden bazıları. Bunun yanında AVM ve ofis konseptini sunan yeni projelerin merkezi noktalarda olması yani konum avantajı sunması da büyük bir avantaj. İş dünyası da böyle bir çatı altında kendine yer edinmek istiyor.

ASDAS

Yukarı