Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Gün ışığı ile aydınlatmada verimliliği sağlıyoruz

07.03.2018 - 14:27

Doğal kaynakları koruyarak ve kullanarak enerji üretimi sağlamanın, çevreye olan duyarlılığın yanı sıra giderleri de düşüren bir katkıya sahip olduğunu belirten 41 Burda AVM Müdürü Atilla Akay, “Gün ışığından en ideal şekilde faydalanarak aydınlatma sistemimizi en verimli şekilde kullanmaya dikkat 
ediyoruz” dedi.

Alışveriş merkezleri satışı artırmaya yönelik aydınlatmaların çokça kullanıldığı, ısıtma ve soğutma sistemlerinin yaz kış devrede olduğu kuruluşlar… Peki, AVM’lerde enerji verimliliği nasıl sağlanabilir?

Kurulu sistemde anlık rejimler yapabilmek için otomasyon sistemi ile gerek tasarruf gerekse verimli kullanım sağlanabilir. Ayrıca kurulacak güneş enerjisi, trijenerasyon gibi üretim sistemleriyle kullanılan enerjinin bir kısmı doğadan faydalanılarak üretilebilir. Yeşil bina sertifikasyonuna sahip binalarda kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları (güneş enerjisi), geri kazanım sistemleri (gri su arıtma) ve kaynakların doğru kullanılması yöntemiyle (bina otomasyon sistemi) enerji verimliliği artırılabilir. Yeni nesil rüzgar enerji gülleri ile çevre, görüntü olarak rahatsız edilmeden enerji üretimi gündeme alınmalıdır.

Siz enerji verimliliğini sağlamak adına neler yapıyor, hangi sistemleri kullanıyorsunuz?

Güneş panelleriyle elektrik ihtiyacımızın bir kısmını karşılıyoruz. Lavabolarda kullanılan, gri su olarak adlandırdığımız suları arıtarak rezervuar ve bahçe sulamada kullanıyoruz. Aydınlatma otomasyonu ile gün ışığına bağlı olarak aydınlatmalarımızı çalıştırdığımız için boşa harcanan bir enerji olmuyor. Bina otomasyon sistemi ile cihazların verimli çalışma aralıklarında çalışmalarını sağlıyoruz. Yağmur suyu drenaj hattı ile lavabo rezervuarlarının ihtiyacını karşılıyoruz. Bunun yanında AVM içi enerji hatlarının bağlantı ve aktarım nokta kontrolleri sürekli program dahilinde yapılarak enerji kaçakları önleniyor. Termal kameralarla hat ısı kontrolleri ve verimsiz noktalar gözden geçiriliyor.

AVM içerisinde hangi bölümlerde, nasıl tasarruf yapılıyor?

Yarı açık bir AVM olmamız sebebiyle sıcaklık, gün ışığı gibi dış hava şartlarını takip ederek konfor standartlarından ödün vermeden, iklimlendirme konusunda doğru rejimi sağlıyor ve gün ışığından en ideal şekilde faydalanarak aydınlatma sistemimizi en verimli şekilde kullanmaya dikkat ediyoruz. 

AVM’lerde enerji verimliliği sağlamanın yatırımcıya ve çevreye ne gibi katkıları oluyor?

Günümüz dünyasında enerji en değerli varlık... Doğal kaynakların korunması ve kullanılması, enerji üretimi sağlamak, çevreye olan duyarlılığımızın göstergesi olmasının yanı sıra giderlerimizi düşüren bir etkiye ve katkıya sahiptir. Bunun da günümüzün konusu olan genel gider sübvansiyonlarına ciddi katkısı olacaktır. 

Özellikle yeni nesil AVM’lerde bunun için ne gibi yatırımlar yapılmalı?

Öncelikle insana yatırım yapılmalı ve enerji verimliliği konusunda tüm personele sürekli eğitimler verilmelidir. Yenilenebilir enerji sistemleri, ileri otomasyon sistemleri ve teknoloji yatırımları yapılmalıdır. Ayrıca alışveriş merkezi proje aşamasından itibaren, açılış sonrası AVM yönetiminde olacak ekibin tecrübe, fikir ve değerlendirmeleri dikkate alınmalı yani proje aşamasında fiili olarak görevde olmalıdırlar. Bunun yanında yanmaz kablo nasıl bir dekorasyon şartnamesi gerekliliği ise LED aydınlatma armatürleri de bu şartnamelerin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

ASDAS

Yukarı