Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Enerji Verimliliği için Yatırımlar Yapıyoruz

07.03.2018 - 14:23

AVM’lerde enerji verimliliği konusunun hem yatırımcılar hem de kiracılar için büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Tepe Emlak Yatırım A.Ş. Varlık Yönetimi Direktörü Deniz Bozan, “Yeni yapılacak yatırımlarda enerji verimliliği göz önünde bulundurularak karar veriliyor. Binaların ısıtma/soğutma verimliliğini etkileyen tüm faktörler detaylı incelenerek sürekli iyileştirme çalışmaları yapılıyor” diye belirtti.

TİCARET MERKEZLERİ ENERJİ TÜKETİMİNDE İLK SIRALARDA

AVM’lerde enerji verimliliği konusunun hem yatırımcılar hem de kiracılar için büyük bir önem taşıdığını belirten ve yapılan araştırmalar ile büyük hacimli binalar arasında özellikle ticaret merkezlerinin enerji tüketim değerleri konusunda ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Tepe Emlak Yatırım A.Ş. Varlık Yönetimi Direktörü Deniz Bozan, “Büyük metrekareleri düşündüğümüzde kimi zaman küçük uygulamalar büyük tasarruf dönüşleri sağlayabiliyor. Tüm alışveriş merkezlerinin aynı hassasiyetle projelendirilmesi, Türkiye’nin enerji tasarrufuna büyük destek sağlayacaktır. Bu kapsamda Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) bünyesinde kurulan Sürdürülebilirlik Komitesi ciddi adımlar atıyor. Tepe Emlak Yatırım olarak bizlerin de üyesi olduğu komite çalıştaylar düzenliyor; işin uzmanlarından değerlendirmeler alıyor. AYD ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin ( SKD ) işbirliği kapsamında oluşturulan Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi’ni de ilk imzalayan şirketlerdeniz. Bu bildirgeyle, kurumların enerji kullanımları konusunda durumlarını tespit etmeleri, enerji ve/veya CO₂ azaltım hedeflerini belirlemeleri, ardından enerji kullanım performansının iyileştirilmesine yönelik şirket politikası ile uygulama stratejisi belirlemeleri hedefleniyor” dedi.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTAN PROJELERE İMZA ATIYORUZ”

Tepe Emlak Yatırım’ın kurulduğu 1996 yılından bu yana toplam 1,5 milyon metrekare arsa üzerine inşa edilen 700 bin metrekare inşaat alanlarında her zaman enerji verimliliğini ve çevreye duyarlılığı ön planda tutan projelere imza attığını belirten Bozan, “En yüksek verimin elde edilmesi için yönetim ve teknik ekiplerin bir arada çalıştığı projelerde ısıtma, soğutma, aydınlatma ve genel enerji kayıplarını minimize edecek uygulamalar hayata geçiriliyor. Enerji verimliliğinde sürdürülebilirlik hedefiyle tamamlanan projelerde sürekli ölçüm, takip ve analizle bina ihtiyaçları, değişen teknolojiler paralelinde yeniden düzenleniyor” ifadelerinde bulundu. 

GÜN IŞIĞININ ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

“Yeni yapılacak yatırımlarda enerji verimliliği göz önünde bulundurularak karar veriliyor. Binaların ısıtma / soğutma verimliliğini etkileyen tüm faktörler detaylı incelenerek sürekli iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Yenilemeler yapılırken gün ışığının kullanımının artması, güneş enerjisinden yararlanılması hedefleniyor” diyen Bozan enerjinin kaliteli ve verimli kullanımı için sürekli gerçekleştirilen ölçümleme sonucunda, 2018 yılı için alışveriş merkezlerinin genelinde sistem yenilemeleri tespit edilerek yıllık planlamaya dahil edildiğini belirtti. Tasarruf için gerçekleştirilmiş alt yapı yatırımından sürekli yüksek verim elde edilmesinin sağlandığını söyleyen Bozan, tüm bu yatırımların yanı sıra periyodik bakım, ölçüm ve değişim süreçlerinin de sıkı takibiyle elektrik ve mekanik sistemlerde oluşabilecek verimsiz ortamların engellenmesi gerektiğini vurguladı. 

ASDAS

Yukarı