Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Endüstri 4.0 hizmet sektörüne uyarlanmalı

18.01.2018 - 14:43

Endüstri 4.0’ın makinenin ve insan gücünün birlikte ve en çok kullanıldığı hizmet sektörüne uyarlanması gerektiğini dile getiren Atilla Aydemir, “Programlanacak yapay zekanın hizmet sektörü odaklı hazırlanması şart” dedi.

“Endüstri 4.0 tüm dünyanın 4. Sanayi Devrimi olarak gördüğü ve üzerinde çalışmalar yaptığı, şimdilik sadece üretime dayalı verim odaklı bir değişim gibi gözükse de, aslında makinenin ve insan gücünün birlikte en çok kullanıldığı diğer alan olan hizmet sektöründe de böylesi bir devrim mümkün”  açıklamasında bulunan Atilla Aydemir, “Bunun uygulanabilmesi için teknolojik Ar-Ge çalışmalarının daha spesifik olarak bu konuya odaklanması gerekiyor. Özellikle programlanacak yapay zekanın hizmet sektörü odaklı hazırlanması şart” dedi. 

ENDÜSTRİ 4.0 İLE YÜKSEK VERİMLİLİK, DAHA AZ KAYNAK TÜKETİMİ
Endüstri 4.0’ın tüm çağdaş otomasyon sistemlerini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren, kolektif bir terim olduğuna değinen Aydemir, “Endüstri 4.0 ile; IoT ve siber-fiziksel teknolojilerinin üretimde uygulanmasını teşvik ederek yüksek verimlilik, daha az kaynak tüketimi, problemleri daha hızlı tespit etmek ve üretimde esneklik amaçlanmaktadır. Ayrıca sistem; doğru verinin toplanması, bu verinin işlenmesi ve yapay zeka tarafından analiz edilerek, real-time aksiyon kararlarının alınması, bu kararların tüm üretim ağında bulunan akıllı makinelere iletilmesine dayanıyor” diye konuştu.  

MALİYETİ YÜKSEK TEKNOLOJİYİ GÜVENLİK SEKTÖRÜ KULLANIYOR
CCTV, X-Ray gibi maliyeti yüksek teknolojik ekipmanları en çok kullanan hizmet dalının güvenlik olduğunu söyleyen Aydemir, “Üzerinde çalışmakta olduğumuz, ‘Güvenlik 4.0, Geleceğin Güvenliğini Şekillendirmek’ olarak adlandırdığımız projemizde uzmanlar uygulamayı ve değişimi 4 seviyede gerçekleştiriyorlar. Tüm bu seviyelerde uygulanan temel 4 aşama ise; akıllı dijital proses, analiz, görselleştirme ve kontrol/aksiyon” diyerek projeleri hakkında bilgi verdi. 

DRONE VE ROBOTLAR İLE HIZLI VE PROBLEMSİZ GÜVENLİK
Drone ve robotların fiziki güvenliğe ilave olarak izleme, denetleme ve bildirme faaliyetlerini normal bir güvenliğe nazaran çok hızlı ve problemsiz yerine getirme kabiliyeti ile çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Aydemir, “Termal kamera ve akıllı video analiz programlarını içeren güvenlik drone ve robotları ile ilgili çalışmalar çok hızlandı, demolar yapılmakta. Tek başına değil de Güvenlik 4.0 kapsamında değerlendirilmesi durumunda akıllı bir sistemin parçası olarak çok daha faydalı hale gelecekler” diye belirtti.
Aydemir, “Endüstri 4.0 dönüşümü için her şey hazır, demo uygulamalar ile geçişi hızlandırmamız mümkün” diyerek sözlerine son verdi.

ASDAS

Yukarı