Ana içeriğe atla

22

MALLREPORT

En çok karşılaşılan olay hırsızlık…

02.08.2017 - 11:34

Güvenlikte olası riskler ve elektronik güvenlik sistemindeki gelişmeler üzerine görüşlerini aldığımız ISS Proser Mükemmellik Merkezi Güvenlik Direktörü Gürel Topatan ve Stratejik Müşteriler Direktörü Hasan Şanlı, yaşanan gelişmeler ışığında AVM güvenliğindeki değişimleri bizlere aktardılar. Ayrıca ikili, ISS Proser olarak gerçekleştirmiş oldukları hizmetlere de kısaca değindiler. 

Güvenlikte olası riskler neler? Bu risklere karşı ne tür önlemler alıyorsunuz? 
Hasan Şanlı: AVM’lerde can ve mal güvenliğini etkileyen riskler arasında; hırsızlık, yankesicilik, terör, sabotaj, yangın… vb. olaylar bulunuyor, ama en çok karşılaşılan güvenlik olayı nedir diye sorarsanız, hırsızlık vakaları olduğunu söyleyebilirim. Güvenlik hizmetlerinde hırsızlıkların engellenebilmesi için yoğun bir emek veriliyor. Yukarıda sayılan tüm güvenlik olayları insan kaynaklı olduğu için bu olaylara sebep olacak insanları diğerlerinden ayırt edebilme eğitimini güvenlik görevlilerine verip, farkındalıklarını artırarak bu sürece başlıyoruz. AVM’lere giriş yapan tüm ziyaretçilerin tavır ve davranışları incelenmekte ve herhangi bir davranışsal farklılık tespit edilirse, AVM içindeki güvenlik görevlileri ve CCTV (Kapalı Devre TV Sistemi) görevlileri tarafından ziyaretçi takip edilmektedir. Güvenlik görevlisi haricinde AVM’de çalışan temizlik, teknik hizmet görevlilerimize ve mağaza çalışanlarına temel güvenlik eğitimi bilinci ve şüpheli şahıslar hakkında eğitimler, ayrıca bazı güvenlik bilgi notları ve öneriler de verilmektedir. 
Son yıllarda tüm dünyada yaşanan terör olayları AVM sektörüne de yansımış durumdadır. Bunlar zaman zaman asılsız ihbar seviyesinde kalmakla beraber, gerçekleşen terör olayları da kanıksanmayacak kadar artmaya başladı. Terör riskinin arttığı durumlarda, güvenlik önlemlerini üst seviyelere çıkartmaktayız. Önlemlerden bazı örnekler vermek gerekirse; kritik noktalarda personel sayısı artırılır, köpekli görevliler görevlendirebilir, silahlı güvenlik personeli görevlendirilebilir, AVM içinde planlı olarak şüpheli paket/cisim aramaları gerçekleştirilir, X-ray ve kapı tipi boy dedektörleri görevlilerinin tatbikatları artırılır, araçların açık otoparklarda AVM yanına park ettirilmesi engellenebilir, araç aramaları en üst seviyeye çıkarılır veya elektronik ve fiziki güvenlik tedbirleri gözden geçirilir, tesis risk analizi yapılır,  varsa eksiklikler tamamlanır.
Hizmet kalite seviyesini en üst seviyede tutmak için Mükemmellik Merkezimiz tarafından projelerimiz 24 saat gece/gündüz denetlenmekte, uzaktan izleme sistemleri ile gözlenmekte, Driller (Uygulamalı Eğitimler) yapılmaktadır. Gizli müşteri denetimleri de bu departmanımız tarafından gerçekleştirilmekte, proje yöneticilerimize ve müşterilerimize raporlanmaktadır. Bu departmanımızın en önemli hedefi ise tüm dünyada AVM sektöründeki en iyi uygulamaları tespit edip, hizmet verdiğimiz projelerde hayata geçirilmesini sağlamak. 

Elektronik güvenlik sistemleri nasıl gelişiyor? Bu gelişmeler ışığında AVM güvenliği sizce nasıl değişiyor?
Gürel Topatan: Teknolojik gelişmeler her sektörde olduğu gibi güvenlik sektörüne de önemli katkılar sunuyor. CCTV kamera sistemleri artık sadece kayıt yapmaktan öte birçok analizi de gerçekleştirebiliyor. Bu da olayların tespitini ve önlenmesini kolaylaştırıyor.
Araç altı arama cihazları yerine artık sabit olarak yere monte edilmiş kameralar ile aracın durdurulmadan altının aranması mümkün olabiliyor. Ayrıca plaka kayıt sistemleri AVM’lere giren ve çıkış yapan araçların kayıtlarını yapmakta, hatta iyi seviyede olan kameralar ile araç içindeki kişilerin eşkal kaydı dahi yapılabilmektedir.
ISS Proser olarak, önceki dönemlerde kullandığımız devriye kontrol cihazları yerine, anlık veri gönderebilen El Terminallerine yaklaşık 5 yıl önce geçiş yaptık. ISS olarak operasyon deneyimlerimiz doğrultusunda oluşturulan bu yazılım sayesinde, güvenlik görevlerine anlık görevler atayabiliyoruz. Ayrıca personel saha tespitlerini fotoğraflı olay tutanaklarına dönüştürebiliyor, bunları anlık olarak ilgililere e-posta olarak gönderiyoruz. 
Tüm faaliyetlerimizi raporladığımız müşteri WEB portallarımız sayesinde müşterilerimiz bizden doküman istemek yerine dilediği zaman ve yerden bu sitelere girerek ihtiyaç duyduğu bütün bilgilere ulaşabilmektedir.

ff

Yukarı