Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

DÜRÜSTLÜK VE SAYDAMLIK İLKEMİZLE AVM PORTFÖYÜMÜZÜ GENİŞLETİYORUZ

18.02.2021 - 15:33

MR Mall & Retail Yönetim Kiralama ve Yatırım Danışmanlığı Kurucusu Ömer Gamzeli: “2021 yılında da projelerimizde uyguladığımız dürüstlük ve saydamlık ilkemizle portföyümüzü genişleterek artan proje sayımızla hem perakendecilerimize hem de AVM yatırımcılarımıza hizmet vermeye değerlerine değer katmaya devam edeceğiz ve yine “Tüm Parçaları Sizin İçin Birleştirelim” diyeceğiz.”

AVM’lerin hem markalar hem de ekonomi için önemi nedir?

AVM’lerde günün her saatinde sebepli ya da sebepsiz yoğun bir müşteri trafiği vardır. Tüketiciler özenle tasarlanmış bir alışveriş merkezinde rahat, güvenilir ve bol alternatifli alışveriş yaptıkları için AVM’lerde daha çok vakit geçirirler. Bu yüzden spontane gerçekleşen satın almaların toplam cirolar içindeki oranı oldukça yüksektir. Markalar bireysel ya da alışveriş merkezi yönetimiyle organize olarak düzenleyecekleri kampanyalar ile müşterileri kendilerine çekmektedirler. Bu da toplam ciroyu artırır ve yeni bir ekonomik yapılanma yaratır. Bu yüzden AVM’ler çağımızın ekonomik ve kültürel simgeleri olarak görülmektedir. Ülke ekonomisi için yeniliktir çünkü teknolojinin tüm olanaklarını seferber eder. Kayıtlı ve kaliteli istihdam yaratır. Çalışma şartlarına, ürünlere, tedarik ve lojistik sistemlerine kalite ve standart getirir. Ülke ekonomilerinin ayakta durmasını sağlayan sektörlerin başında gelen perakende, dünya genelinde hızlı büyümesini sürdürürken aynı zamanda enflasyonun düşmesinde de etkin rol oynar.

Kiralama ve danışmanlık hizmeti verdiğiniz AVM’lerde mağaza açmak isteyen markalar için hangi fırsatları sunuyorsunuz?

Danışmanlık hizmeti verdiğimiz AVM’lerde bizler yatırımcı ve kiracı arasında köprü olup her iki tarafın haklarını korumak durumundayız. Bu yüzden gerçekleşmiş bir kiralamanın kısa süre sonrasında fesih ve tahliye edilmesi yatırımcıyı ve kiracıyı mutlu etmeyecektir. Biz istikrarlı olabilecek şartlarda kiralama gerçekleştirip AVM’nin de başarı sürekliliğini sağlamaktan yanayız. Bu düşüncelerimizi AVM yatırımcılarıyla da paylaştığımızda hak veriyorlar ve mağaza açmak isteyen markalarımıza sunmamız için cebimize kirasız dönem, en normal kira ve ortak gider rakamları ya da söz konusu mecbur yapılacak dekorasyon destekleri gibi fırsatlar koyuyorlar. Bizde bunları markalarımıza sunmaktan ve uygulamaktan mutlu oluyoruz.

Peki pandemi sebebiyle mevcut kiracılarınıza sağladığınız desteklerden bahsedebilir misiniz?

Pandemi sürecinde hizmet vermeye başlamış olan MR Mall & Retail danışmanlık olarak öncelikle ticari anlamda bu sürecin ne kadar zorluklar getirdiğinin farkındayız. Bu yüzden hizmet vermeye başladığımız AVM’lerde de gördük mevcut kiracılarımıza da duyarsız kalınmamış. Her projemizin uyguladığı destekler farklılık gösterse de genel anlamda kira indirimleri, hatta kirasız dönemler ve özellikle gastro kiracılarımıza çok daha ciddi destekler uygulamaktayız. Umuyoruz ki normalleşme sürecimiz çok daha hızlı seyredecek ve bizler kiracılarımız ve yatırımcılarımızla yine eski günlerimize döneceğiz.

Son olarak 2021’e ilişkin hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

MR Mall & Retail danışmanlık olarak bu zor süreçte portföyümüze çok güzel projeler katıldı ve bu projelerimizin değerlerine değer katmak için mücadele ediyoruz. 2021 yılında da projelerimizde uyguladığımız dürüstlük ve saydamlık ilkemizle portföyümüzü genişleterek artan proje sayımızla hem perakendecilerimize hem de AVM yatırımcılarımıza hizmet vermeye değerlerine değer katmaya devam edeceğiz ve yine “Tüm Parçaları Sizin İçin Birleştirelim” diyeceğiz

ASDAS

Yukarı