Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

BİLKENT CENTER’IN 20 YILLIK BAŞARISI

14.11.2019 - 09:26

Bilkent Center’ın 20 yıllık başarısını ve yenileme projesini Tepe Emlak Genel Müdür’ü Hayal Olcay’a sorduk.
 

Bilkent Center’ın da aralarında bulunduğu birçok başarılı projeye imza atan Tepe Emlak Yatırım hakkında bilgi verir misiniz?
Tepe Emlak Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş olarak, 1996 yılından bu yana Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan Bilkent Holding çatısı altında, perakende sektöründe ilkleri başarmış ve farklılık yaratan birçok başarılı projeye imza atmış olmanın gururuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
AVM yönetimi ve danışmanlığı hizmetlerimizin yanı sıra konsept ve proje danışmanlığı yapıyor, alışveriş merkezlerindeki ticari alanların kiralanması konusunda stratejik düşünüp farklılıklar yaratmayı amaçlıyoruz. Hizmet verdiğimiz bütün alanlarda gerek kurumsal yapımız gerekse bağlı bulunduğumuz holding şirketlerinin sağladığı sinerjiyi avantaja dönüştürerek, yarattığımız çözümlerle çalıştığımız markalara değer katmanın yanı sıra birçok kişiye de istihdam imkânı yaratıyoruz.
Tepe Emlak Yatırım bünyesinde 42 Maslak, Sığacık Teos Marina, Mix Kayseri AVM gibi karma kullanımlı projelere verdiğimiz ticari alan kiralama ve konsept danışmanlığı hizmetlerimizin yanı sıra, hali hazırda Bilkent Center, Bilkent Station, Tepe Nautilus, Ankara’nın ilk açık hava projesi Tepe Prime Avenue, 365 AVM ve Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nın kiralama ve yönetimini gerçekleştirmekte ve bazı önemli karma projelere ticari alanları ile ilgili kiralama ve konsept danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.

Bilkent Center AVM’nin yenilenme fikri nasıl ortaya çıktı, yenilenen alanınızla beraber hangi markalar geldi? 
1998 yılından beri hizmet veren Bilkent Center, Ankara’nın ilk AVM’lerinden biridir. Misyonumuz her zaman müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı olduğu için projelerimizde konuklarımızın beklentilerini ön planda tutuyor, stratejilerimizi bu doğrultuda oluşturuyoruz. Ziyaretçilerimizin alışveriş ve sosyal ihtiyaçlarını keyifli ortamlarda karşılamaya özen gösteriyoruz. 
Bilkent Center’ın yenilenen bölümü ile Ankaralıların günün telaşı içinde soluklanacakları,  hem alışveriş yapıp hem de kaliteli zaman geçirebilecekleri keyifli yaşam alanları oluşturmayı hedefledik. Konum avantajımızı ve sektördeki tecrübemizi kullanarak öncelikle mimarinin ve konseptin üzerine yoğunlaştık. İçten, samimi, sıcak bir mekân arayan gençlerin, ailelerin, çocukların, yaşlıların ve çalışanların, kısacası toplumun her kesiminden insanın seveceği, kendini iyi hissedeceği alışveriş, yaşam ve gastronomi merkezi kavramlarını bir araya getirerek sektöre öncülük eden bir mekan yarattık.
Sürecin ilk etabını 2015 yılında Bilkent Station’ın açılması ile gerçekleştirdik. Bilkent Station ile konuklarımızın kendilerini rahat, keyifli ve ait hissedecekleri, tren garı görüntüsünde olan özel mimarisi ile Türkiye’de hiç yapılmamış alışveriş, yaşam ve gastronomi alanları oluşturduk. Özel mimarisi içerisinde zengin dünya mutfağı alternatifleri ve eğlence mekânları ile fark yarattık. Bilkent Station gerek içinde bulundurduğu markalarla, gerekse konsepti ve mimarisi ile Ankara ve Türkiye’de adından övgüyle söz ettiren,  dikkat çeken, çok konuşulan bir proje oldu. 
Bilkent Center renovasyonu, sürecin 2.  ve son aşaması oldu. 16 bin 500 metrekarelik bir alanı alışveriş merkezine dahil ederek 20’ye yakın mağaza oluşturduk ve konusunda uzman mimarlarla çalışarak modern,  keyifli ve konforlu alanlar yarattık. Migros,  D&R, Toyzz Shop, Avva, İpekyol, B&G Store,  Mavi,  Atasun Optik, SPX, Desa, Roman, Chakra, Samsung, Siemens, Çilek, Spx, Vakko, Yves Rocher, Oliver Weber  gibi açılan yeni mağazalarla konuklarımıza keyifli alışveriş deneyimi yaşatmaya başladık, marka karmamıza uygun diğer ulusal ve uluslararası firmalarla görüşmelerimiz devam etmekte.
Bizi çok heyecanlandıran yeni projelerimizden biri ise; yıllardır Ankaralılara hizmet veren sinemamızı yeniliyoruz. Sinema, tiyatro ve dans okulundan oluşan bir proje çok yakında Ankaralılarla buluşacak.   bir kompleksi Ankaralı sanatseverlere kazandıracağız.  Tadilatın bitimiyle beraber Bilkent Center hem daha modern bir sinemaya hem de yeni bir tiyatro sahnesine, dans ve drama okuluna kavuşacak.

20 yıldır Bilkent Center’ı diğer AVM’lerden ayıran özellikler nelerdir?
20. yılında yenilenerek, “Mutluluk Paylaştıkça Çoğalır” mottosunu benimseyen, konuklarına en kaliteli hizmeti, kendisini özel hissedeceği şekilde vermeye çalışan Bilkent Center’da sürekli olarak yenilemelere yönelik yatırımlar yapıyor ve konuklarımızın keyifli ortamlarda alışveriş ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyoruz. Mimari kriterleri hem çevreci bir çerçevede hem de farklılık hissettiren koşullarda, kaliteye azami önem vererek belirliyoruz.
Eskişehir Yolu, Ümitköy, İncek ve Çankaya’nın kesiştiği bir lokasyonda yer alıyoruz.  Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi,  ODTÜ ve yeni hizmet vermeye başlayan Bilkent Şehir Hastanesi’ne olan yakınlığımız çok büyük bir avantaj olarak ortaya çıkıyor.
Konumumuzun yanı sıra, Ankara’nın ilk Erişilebilirlik Belgeli “Engelsiz AVM” olma özelliğiyle sektördeki farkımızı ortaya koyduk. 42 araçlık engelli otopark alanı, tekerlekli sandalye hizmeti, her katta bulunan engelli tuvaletleri, asansörleri ve yürüyen merdivenleriyle “Engelsiz AVM” olma konusuna verdiğimiz önemi belgelendirdik. 
Sosyalleşme olanaklarımız, Bilkent Station’ın gastronomi alanındaki çeşitliliği ve popülerliği diğer öne çıkan farklarımız.

Bilkent Center AVM’de ne tür etkinlik alanları var? Düzenlediğiniz etkinlik ve projelerde nerelere dikkat ediyorsunuz?
AVM’lerin sadece alışveriş için değil aynı zamanda sosyal hayatın da bir parçası olduğunun bilinciyle planladığımız etkinliklerle fark yaratmaya çalışıyoruz. Kahve Festivali gibi Ankara’da ilk olan ve çok ses getiren projelere ev sahipliği yapıyoruz. Sanata önem verip mutlaka sanatsal etkinliklere, sergilere, konserlere programlarımızda yer veriyoruz. Düzenlediğimiz 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali, Uluslararası Sanat Festivalleri ile dünyaca ünlü müzisyen,  ressam ve heykel sanatçılarına ev sahipliği yapıyoruz.  
Çocuklarla ilgili ayrılan yaklaşık 2 bin 800 metrekare bölümde ise güvenli bir bölgede onlara hevesle bekledikleri aktivitelerin sunulduğu, eğlendirirken öğretmeye özen gösterilen çocuk ve aile kulübümüz bulunmakta.  Küçüklerin ve büyüklerin gönüllerince kayabilecekleri buz pateni pisti ve çocuklar için marangozluk, mutfak,  ahşap tasarım ve mekatronik gibi meslek atölyeleri, müzik, tiyatro ve parti alanları ile benzersiz bir hizmet sunulmakta.

Son dönemde aldığınız uluslararası birçok ödülle başarınızı taçlandırdınız. Kısaca bilgi alabilir miyiz?
Bu yıl 4.’sünü gerçekleştirdiğimiz, Bilkent Center ile bütünleşerek önemli bir sosyalleşme platformu haline gelen ve her sene başarısı katlanarak artan Ankara Kahve Festivali’ni ödülle taçlandırarak Amerika Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği (AMCP) tarafından düzenlenen Hermes Creative Yaratıcılık Ödülleri’nden 4 kategoride platin ödül aldık. 
Aynı zamanda, 3. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali ile dünyanın en önemli pazarlama ve iletişim ödülleri arasında gösterilen “MarCom Ödülleri”nde “Özel Etkinlik” kategorisinde Platinum ödülün sahibi olduk.
Bunun yanı sıra, yenileme projemizle gayrimenkul sektöründe dünya çapında yüksek standartlı ve mükemmeliyeti sağlamış projelere farkındalık yaratmak amacı ile düzenlenen European Property Awards 2019-2020’de “Ticari Yenileme/Geliştirme” ve “Perakende Mimarisi” kategorilerinde 2 ayrı ödül aldık. Prestij ve mükemmelliğin simgesi Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde böylesine değerli bir başarı elde ettiğimiz için çok mutluyuz.

GGG

Yukarı