Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

BAŞARININ EN ÖNEMLİ KRİTERİ; YAPILMAYANI YAPMAK

13.06.2019 - 16:46

AVM YÖNETİMİNİN BİLGİ, BECERİ, DENEYİM VE TUTKU GEREKTİREN ZOR BİR GÖREV OLDUĞUNU BELİRTEN TEPE EMLAK GENEL MÜDÜRÜ HAYAL OLCAY “KURUM KÜLTÜRÜMÜZLE ÖRTÜŞEN, YENİLİKÇİ, VİZYONER, DONANIMLI, İNSAN ODAKLI, DEĞİŞİME AÇIK VE FARK YARATMAYA HAZIR ADAYLARI BELİRLEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ. BİR YÖNETİCİNİN BAŞARILI OLABİLMESİ İÇİN SAHİP OLDUĞU YETKİNLİKLERİN YANINDA BULUNMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ ÖZELLİK İŞİNE TUTKUYLA BAĞLANMASIDIR.” DEDİ.

Yatırımcı, perakendeci ve ziyaretçi mutlu eden bir AVM projesi nasıl olmalıdır? AVM’leri meydana getiren tüm bu bileşenler arasında şeffaflık, koordinasyon ve denge nasıl sağlanır?
Tepe Emlak Yatırım olarak öncelikli hedefimiz, yatırımcılarımıza ve bütün iş ortaklarımıza hayatlarını kolaylaştıran çözümler sunarak yaşama ve markalara değer katmaktır. Biz başarıda ve verimlilikte sürekliliği önemsiyor, tüm iş birimlerimizde iş yapış modellerimizi bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Lokasyona, müşteri profiline ve kurumsal yapımıza uygun stratejilerle öncü projeler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Tüketicilerin değişen tercihlerini ve beklentilerini analiz ederek alışveriş merkezlerimizin aynı zamanda bir yaşam merkezi haline gelmesi için çalışıyoruz. Hedef kitleyi, beğeni ve beklentilerini iyi bilmek, pazarlama stratejisini ve projeleri buna göre hayata geçiriyor olmak çok önemli. AVM’lerimize gelen ziyaretçilerimize ideal marka karmasını deneyimle birleştirdiğimiz bir dünyayı sunuyoruz. Diğer yandan kiracılarımızı doğru anlamaya çalışıyor, dinliyor ve taleplerini öncelikli şekilde değerlendiriyoruz. Bu da iletişimde açık olmayı öncelikli kriterimiz haline getiriyor. Hem yatırımcıyı, hem kiracıyı, hem de ziyaretçilerimizi iyi tanımak başarıya giden yolda ilk adım. Ziyaretçisini tanıyan bir alışveriş merkezi, onların talepleri doğrultusunda doğru hazırlanmış proje ve kampanyalarla ziyaretçilerine dokunarak başarıya ulaşabilir. Her iki tarafın taleplerini dinlemek, anlamak, yaptığımız çalışmaları değerlendirerek bir sonraki adımımızı buna göre atmak, yatırımcılarımızı ve ziyaretçilerimizi doğru yönetim, marka ve etkinlikle buluşturmamızı sağlıyor. Bu konuda pazar araştırmalarına yönelik yatırımlar yapıyor stratejilerimizi bu doğrultuda belirliyoruz. Önemli bir diğer kriterimiz ise ihtiyaçları güvenli ve konforlu bir ortamda sunmak. Gençler ve çocuklu aileler artık sosyalleşmek ve kültürel etkinlikler adına aradıklarını bir arada bulabildikleri AVM’leri tercih ediyorlar. Biz de genciyle, yaşlısıyla, çalışanı ve ev hanımıyla her ziyaretçiye hitap eden kendilerini iyi, değerli ve huzurlu hissedebilecekleri alanlar yaratıyoruz.

Sektör gelişimini göstermeye başladığı yıllardan bu yana kiralama, güvenlik, personel, ekonomik dengesizlikler ve birçok konuda krizler yaşadı. Bu sorunların çözümü için nasıl yollar izlediniz? 
Tepe Emlak Yatırım olarak hizmet sektöründe uzun süredir var olduğumuz için içinde bulunduğumuz durumu iyi analiz etmek, gelecekte neler olabileceğini kestirmeye çalışmak ve değişik senaryolara karşı önlem almak işimizin doğal bir parçası. AVM’lerimizde periyodik toplantılar yaparak tüm kiracılarımızın katılımını sağlayıp, taleplerini belirleyerek yaşanabilecek olumsuz durumları önceden tespit ediyoruz. Sözleşmelerimizde oturttuğumuz hukuki zemin ile oluşabilecek anlaşmazlıklara karşı bütün tarafların haklarını koruma altına alıyoruz. Bunun yanında düzenli durum tespitleri yaparak mevcut veya oluşabilecek krizleri önceden belirleyerek paydaşlarımızla ortak dil ve bütünlük oluşturup sinerjinin gücünden yararlanarak bunların üstesinden gelmeyi başarıyoruz. Yaşanan ekonomik dalgalanmaların toplumda yarattığı olumsuz etkileri azaltmak için AVM’lerimizde düzenlediğimiz, kampanya, promosyon ve etkinliklerle ziyaretçilerimize farklı fırsatlar ve keyifli bir deneyim sunuyoruz. Güvenlik, temizlik ve teknik gibi verdiğimiz entegre hizmetlerin kalitesini en yüksek seviyede tutarak olası riskleri önlemeye çalışıyoruz. 

Farklı şehirlerde ve projelerde AVM yönetmenin avantaj ve dezavantajları nelerdir? 
Büyük şehirlerdeki mevcut projelerimizde sahip olduğumuz deneyim, referans, bilgi ve network gücümüzü kullanarak Anadolu’nun diğer şehirlerinde de başarılı ve öncü projelere imza atmak için çalışmalarımız devam ediyor. Farklı şehirlerdeki projelerde o şehrin dokusunu iyi analiz ederek ve orada yaşayan, geleneklerine bağlı ve farklı ihtiyaçlara sahip insanları doğru anlayarak özelleştirilmiş projeler geliştiriyoruz. Burada önemli olan doğru markaları, yüksek kaliteli hizmet ile yöresel ihtiyaçlarla buluşturabilmek. Uzman kadromuz sayesinde bölgedeki gelişmeleri ve trendleri yakından takip ederek, işbirliği yaptığımız paydaşlarımızla yarattığımız sinerji ile yeni fikirler ve uygulamalar geliştiriyoruz. Anadolu’nun bazı şehirlerinde nitelikli personel bulmak konusu zor ve sektör için bir dezavantaj olarak görülse de biz Türkiye çapında hizmet veren Bilkent Holding hizmet grubu şirketlerinin network gücüyle nitelikli personele rahatlıkla ulaşabiliyor, sunduğumuz hizmet kalitesini en üst seviyede tutmaya aralıksız devam ediyoruz.

Tepe Emlak olarak AVM yöneticilerinizi belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz? Nasıl bir eğitim süreciniz var? 
Yönetici seçim süreçlerimizi Bilkent Holding İnsan Kaynakları Direktörlüğü ve Tepe Emlak Yatırım bünyesindeki insan kaynakları birimimizin işbirliğiyle titizlikle yürütüyoruz. Bu süreçte kullandığımız kuvvetli bilgi bankalarımız mevcut. Yıllar içinde oluşan güven ve bilinirlik sayesinde doğrudan bize gelen yönetici başvuruları da oluyor. Tepe Emlak Yatırım olarak adayları tanıyıp onlarla bazı profesyonel seçme süreçlerini yöneterek, en doğru adayların seçimi için elimizden geleni yapıyoruz. Seçilecek kişilerin sektördeki deneyimleri, yetkinlikleri ve referansları bu sürecin en önemli parçaları. Kurum kültürümüzle örtüşen, yenilikçi, vizyoner, donanımlı, insan odaklı, değişime açık ve fark yaratmaya hazır adayları belirlemeye özen gösteriyoruz. Bunun yanında, bünyemize yeni katılan ve mevcut yöneticilerimizi, profesyonelliklerini ve farkındalıklarını arttırmak amacıyla Bilkent Holding bünyesinde yer alan Yetenek ve Kariyer Planlama Müdürlüğü’nce organize edilen ve yıl içerisine yayılan eğitim modüllerine dâhil ediyoruz. Ayrıca, yöneticilerimizin yıl içerisindeki performanslarını önceden belirlenen kriterler doğrultusunda uzman ekipler tarafından ölçerek değerlendirmeler yapıyor, gelişime açık yönlerini belirleyerek verimliliklerini arttırmayı hedefliyoruz.

AVM sektöründe başarılı olmanın ilk şartı nedir? Sektöre yeni giren AVM yöneticilerine nasıl tavsiyeleriniz var? Tepe Emlak Yatırım olarak yönetimsel başarıyı nasıl yakalıyorsunuz?
Dünyada ve Türkiye’de AVM sektöründe rekabetin yoğun yaşandığı bu dönemde, farklılaşmak, yapılmayanı yapmak ve yaratıcı olmak başarıyı getirecek en önemli kriterlerdir. Başarılı olmak için çabalayan bunca alışveriş merkezinin var olduğu sektörümüzde farklılaşmak isteyen şirketler, öncelikle hedeflerini net olarak belirlemelidir. Rekabetin fotoğrafını doğru açıdan çekerek, güçlü ve zayıf yönleri belirleyip buna göre planlı bir iş modeli oluşturmalıdır. Bu aşamadan sonra da önemli olan yaratılan farklılığın doğru iletişimle aktarılmasıdır. Ancak ziyaretçileri olumlu anlamda şaşırtıp benzerlerimiz ve rakiplerimizden ayrılarak,  onların zihninde markalaşıp sadakat yaratabiliriz.
AVM yönetimi, bilgi, beceri, deneyim ve tutku gerektiren zor bir görevdir.  Bir yöneticinin başarılı olabilmesi için sahip olduğu yetkinliklerin yanında bulunması gereken en önemli özellik işine tutkuyla bağlanmasıdır. Böylece dinamik bir lider olarak çevresine ilham verir ve hep daha iyiye ulaşmak için çalışır.  Tepe Emlak Yatırım olarak, işini seven, tecrübeli ve öğrenmeye açık ekiplerimizle, karmaşık sorunlara yenilikçi çözümler getiren ve evrensel yönetim ilkelerini özenle uygulayan yöneticilerimiz ve müşteri odaklı yaklaşımlarımız sayesinde, ziyaretçilerimizin, kiracılarımızın ve yatırımcılarımızın beklentilerini en üst seviyede karşılıyor, AVM’lerimizde sürdürülebilir başarıya odaklanıyoruz.

playpark

Yukarı