Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

“AVM’NİN VİTRİNİNİ İYİ OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ”

17.11.2017 - 12:26

Türkiye’de her geçen gün alışveriş merkezi yatırımlarının artarak devam ettiğini belirten NTS Danışmanlık Kurucusu Behiye Savaşkan, kiralama ve yönetim konularında profesyonel bir yönetim desteği almanın projenin başarılı ve karlı bir şekilde uzun yıllar devam etmesine olanak sağladığından bahsetti.

AVM yatırımları için başarı faktörü nedir?
Türkiye’de yüksek beklentiyle, yüksek maliyetler ile yapılmış AVM’lerin, finansal getirilerindeki sıkıntı, yatırım geri dönüş sürelerini uzattığı için yerel ve kurumsal yatırımcıları korkutuyor. Hem Anadolu’da, hem İstanbul’da yatırımcısını çok memnun eden veya tam tersi beklentileri karşılayamayan AVM’ler bulunuyor. Gelir seviyesi belli bir oranın üzerinde ve tüketime açık kentlerde, rekabetin az olduğu bölgelerde, projelerin büyük bir çoğunluğu başarılı oluyor. Rekabetin yoğun olduğu büyük metropollerde ve sınırlı bir pazara hitap eden, arzın yüksek, nispeten talebin de daha düşük olduğu kentlerde, projelerini farklılaştırabilen, rakiplerinin önüne geçebilecek mağaza karması ve büyüklüğe ulaşan AVM’ler de yatırımcısını mutlu ediyor. 

 AVM yatırımları son yıllarda büyük şehirlerden Anadolu şehirlerine doğru kaymaya başladı. Özellikle AVM deneyimi olmayan yerli yatırımcılar için hangi çözümlere odaklanıyorsunuz?
Büyük şehirlerde yeni projeler geliştirmenin limitli olması sebebiyle küçük şehirlere odaklanırken aynı zamanda var olan projelerin varlıklarını geliştirme ve rakiplerinden farklılaştırılması üzerine yoğunlaşıyoruz. Bu yaklaşımı profesyonel yönetim hizmetlerimiz, yeni kiralama çözümlerimiz, yenileme ve geliştirme konularındaki stratejilerimiz ile sağlıyoruz. Bu bağlamda, küçük şehirler yeni odak noktası olarak dikkat çekerken, bu projelere profesyonel ve deneyimli yaklaşımlarımızı müşteri hizmetleri, tasarım ve kiralama planlamaları konusunda yapılabilecek profesyonel olmamanın getireceği hatalardan kaçınmak için entegre ediyoruz.
Türkiye’de AVM sayı verileri metrekare başına ciddi büyüme gösteriyor. Bu nedenle, özellikle küçük şehirlerde bulunan yeni projelerde, yenileme ve genişleme çalışmalarının odak noktası olacağına inanıyoruz.  Bu ihtiyaca cevap verebilmek için rekabet koşulları dikkate alındığında, en iyi marka karması ve daha yüksek oranlara ziyaretçi kazanılması adına birçok işletmecinin, profesyonel bir kiralama ve yönetim danışmanlığı hizmeti alması gerektiğini düşünüyoruz.

Şu anda sürdürdüğünüz yeni projeleriniz var mı?
Ankara Polatlı’da Kartaltepe AVM 120 bin metrekare, Ağrı Patnos’da Patnos Life 55 bin metrekare olmak üzere iki yeni alışveriş ve yaşam merkezi projelerine başladık. Her ikisi de bölgenin ilk ve tek alışveriş merkezi projesi olacak.

AVM yatırımcıları neden kiralama ve yönetim firmaları ile çalışmalı? 
Danışman şirketler yatırımcı ve kiracı arasında iyi bir denge unsurudur.  Alışveriş Merkezi yatırımı için karar alırken birçok kriterin bir arada optimum bir şekilde örtüşmesi gerekiyor. Çünkü bu uzun soluklu bir yatırım. Paranızı yatırıyorsunuz ve geri dönüşü için fizibil bir sonuç bekliyorsunuz. Doğru bir AVM yatırımının yapılanmasını fizibl bir etüt, mağaza-mix’ i, lokasyon, marketing, PR, kiralama ve ardından açıldıktan sonraki yönetim stratejileri oluşturur.  Bizler “AVM‘ nin vitrinini“ iyi oluşturmaya çalışıyoruz.

NTS Danışmanlık olarak 2018 hedefleriniz nelerdir?
Sektörümüz hızla büyüyor ama bu büyümeyi sürekli ve sürdürülebilir hale getirmemiz lazım. Biz bugünün değil geleceğin yatırımlarına yön veriyoruz.  Hedefimiz, öncelikle portföyümüzü genişletip, yeni projeler geliştirmek, yenileme, geliştirme hizmetleri ve profesyonel yönetim hizmetleri konusunda tüm il ve ilçelerde başarılı yeni projelere imza atmak.

ds

Yukarı