Ana içeriğe atla

dd

MALLREPORT

Ataşehir Belediyesi'nden Palladium Ataşehir'e Birincilik Ödülü!

16.02.2017 - 14:44

Anadolu Yakası'nın en gözde alışveriş merkezi Palladium Ataşehir, Ataşehir Belediyesi, Çevko, Şişecam ve Özen Cam işbirliğiyle yürütülen 'Horeca Cam Dostu İşletme Projesi' kapsamında verilen 'Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelası' ödülüyle birinciliğe layık görüldü.

Ataşehir Belediyesi, Çevko, Şişecam ve Özen Cam işbirliğiyle; cam atıkların diğer ambalaj atıklarını kirletmeden ve zarar görmeden ayrı ve etkin toplanmasını sağlamak amacıyla başlatılan 'Horeca Cam Dostu İşletme Projesi'nin lansman toplantısı 15 Şubat 2017 Çarşamba günü yapıldı. Şişecam’ın “Cam Dostu İşletme" konsepti kapsamında, Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen projenin lansmanında, 3 kategoride ödül dağıtıldı. Palladium Ataşehir AVM, dahil olduğu kategoride, yüzde 100 geri dönüşebilen tek malzeme olan cam atıklarının, çöpe karışmadan geri dönüşmesine duyarlılık göstererek en çok cam atık toplayan işletmeler arasında birinciliğe layık görülüp 'Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelası' ile ödüllendirildi.

Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine; Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Hışman ve Sadık Kayhan, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. Müdürü Volkan Aydeniz, Özen Cam Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özen, Çevko Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ile öğrenciler ve çok sayıda çevreci vatandaş katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, “Günümüzde denizlerimiz, toprağımız, soluduğumuz hava başta olmak üzere tüm tabiatımız, kentlerimiz ve dünyamız çevre kirliliği ile mücadele veriyor. Çevre kirliliği her geçen gün vahim boyutlarla artarken, çevreci kuruluşlar da farkındalık yaratacak projeler üretiyor. Biz, Ataşehir Belediyesi olarak, kurulduğumuz günden itibaren çevreye ve çevreci politikalara büyük önem verdik. Yaklaşık iki yıl önce Çevko, Şişecam ve Özen Cam ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle; cam atıklarının çöpe gitmeden ayrı ve etkin toplanmasını sağlamak amacıyla, 'Horeca Cam Dostu İşletme Projesi’ni başlattık. Cam atıklarının, çöpe karışmadan geri dönüşmesine duyarlılık gösteren ve destek olan işletmelerimize çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal da; bu projeye 2 yıl önce heyecanla başladıklarını ve sonuç olarak Ataşehirliler'in de bu heyecana canla başla ortak olduklarını, projenin büyük bir başarıya ulaştığını söyledi.

Kafe, lokanta, bar, otel, alışveriş merkezi gibi işletmelerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği bölgelerde yüksek miktarda ortaya çıkan geri dönüşebilir cam atıklarının çöpe karışmasını engellemek isteyen Ataşehir Belediyesi'nin hazırladığı projeye iki yıl içerisinde 11 otel, 83 kafe-restoran, 7 alışveriş merkezi ve 21 site dahil oldu. Yürütülen Horeca Projesi ile Ataşehir'de toplanan atık cam miktarında yüzde 62,4 artış yaşandı. 2016 yılında toplanan 2006 ton cam atık ile 702.100 KWH elektrik ve 200 bin 600 litre petrol tasarrufu sağlandı, 1 milyon 344 bin 20 kilogram da karbondioksit gazı salımı engellendi.

ff

Yukarı