Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

ALIŞVERİŞ MERKEZİ YÖNETİMİNDE BAŞARININ ANAHTARI

13.06.2019 - 16:56

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN GÜNÜ GÜNÜNÜ TUTMAYAN, HER AN SORUNLARLA YA DA GÜZELLİKLERLE KARŞILAŞILABİLECEK ALANLAR OLDUĞUNU BELİRTEN CAPACITY AVM GENEL MÜDÜRÜ H. BARIŞ ÖZCAN, AVM YÖNETİMİNİN BİR NEVİ PERAKENDECİ, YATIRIMCI VE ZİYARETÇİ ÜÇGENİNDE ARABULUCU GÖREVİNE SOYUNDUĞUNU SÖYLÜYOR.  

AVM sektörüne girişiniz nasıl oldu? Kaç yıldır AVM sektöründesiniz?
AVM sektörüne girişim biraz tesadüfler neticesinde oldu.  Yapı market grubunda çalışırken bir arkadaşımın yönlendirmesi ile sektöre adım attım. Sektörde tam 13 yılı geride bıraktım. 

GÜNÜMÜN BÜYÜK KISMI SAHADA GEÇİYOR
Bir yöneticinin AVM’de bir günü, bir ayı ve bir yılı nasıl geçer?

Bu biraz her yöneticinin yoğurt yiyişine göre değişen bir durum. Benim günümün büyük bir kısmı sahada geçer mesela. Biz ağabeylerimizden böyle öğrendik. Günü gününü tutmayan, her an sorunlarla ya da güzelliklerle karşılaşabileceğiniz bir alan AVM yönetimi. Günlerin birbirini tekrar etmeyişi bu işin en keyifli tarafı düşüncesindeyim.

Ziyaretçi ve perakendeciyi mutlu eden proje nasıl olmalı?
Perakendeciyi mutlu edecek proje tabii ki, bol ciro kazandıran projelerdir. Ziyaretçi ise yeni bir yer ya da daha iyi bir seçenek bulana kadar kendini ait hissettiği proje ile mutlu olur. Esasında perakendeci veya ziyaretçi kendini o projeye ait hissediyorsa işin büyük kısmı çözülmüş demektir. 

ZİYARETÇİ VE PERAKENDECİYİ MUTLU ETMEK ZOR
Bir AVM müdürünün yönetiminde en çok zorlandığı konu/konular nelerdir?

Bu durum alışveriş merkezinden diğerine değişiklik gösterir. Bir AVM’de sorun olmayan konular başka bir AVM’de büyük kaoslar yaratabilir. Ama genel olarak değerlendirirsek bir AVM müdürünün yönetiminde en zorlandığı konu herhalde ziyaretçi ve/veya perakendeciyi mutlu etmek diyebiliriz.

KOLTUK DEĞİL AYAKKABILARINI ESKİTEN YÖNETİCİLER BAŞARIYI YAKALIYOR
AVM sektöründe başarılı olmanın ilk şartı nedir? Sektöre yeni giren AVM yöneticilerine nasıl tavsiyeleriniz var? Yönetimde nelere dikkat edilmeli?

Yeni başlayacak olan arkadaşlara birçok şey söylenebilir ancak bence en önemlisi ve inandığım, koltuk değil ayakkabılarını eskiten yöneticilerin başarıya yakın olacağıdır. 
Kararlarını empati yaparak vermelerini ve bulundukları pozisyonun esasında perakendeci, yatırımcı ve ziyaretçi üçgeninde arabulucu görevine soyunmuş olan bir pozisyon olduğunu asla unutmadan hareket etmelerini tavsiye ederim. 

GGG

Yukarı