Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

2018 YILINDA AÇILAN AVM’LER

19.12.2018 - 17:24

Alışveriş merkezleri insanlara alışverişin yanı sıra eğlence, sinema, etkinlik ve çeşitlilik gibi imkanlar da sunduğu için insanların odak noktası haline gelmiştir ve büyük bir hızla tüm dünyada yeni AVM’ler açılmaktadır. 
Gayrimenkul geliştiricileri ve üreticilerinin de son yıllarda konut dışı üretim yelpazesinin en önemli ürünü “Alışveriş Merkezi (AVM)” oldu. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki perakende sektörünün ivme kazanması ve toplu mağaza kültürünün bir arada sunulması yatırımcılar içinde yeni bir pazar oluşturdu. Gayrimenkul yatırımcılarına bu teşviki veren en önemli iki kriter ise; perakende sektörü ve AVM müşterileri… Ek olarak yabancı markalar ise ülkemizde yüksek oranda AVM’ler vasıtası ile kullanıcılarına ulaşıyor ve Türkiye pazarında yer ediniyor. Bu markaların perspektifinden bakıldığında hiç bilmedikleri bir pazarda yer edinmek oldukça zor ve riskli görünse de AVM’lerin sunduğu rahat ve güvenli alışveriş ortamı, AVM karması içinde kendilerine uygun yerler edinebilmeleri gibi fonksiyonlar Türkiye pazarına yatırım potansiyelini ortaya koyuyor.
 
Gelin birlikte bu yıl hangi alışveriş merkezleri açılmış, bu alışveriş merkezlerinin konseptleri nasıl inceleyim.

BİNGÖL KALİUM AVM
Bingöl’de yaşam, alışveriş ve konforu bir arada buluşturan ve Bingöl’ün ilk alışveriş merkezi olan Kalium AVM’nin 17 Ocak 2018 günü açılışı gerçekleşti. Kalium AVM; çocuk eğlence ve oyun alanları, kapalı otopark, cafe ve restoranların yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası markayı bünyesinde bulundurarak ilk kez Bingöllülerle buluşturdu. Bingöl’ün en prestijli bölgelerinden biri olan Uydukent’de yer alan AVM, alışveriş, lezzet ve eğlence konseptine yeni bir boyut kazandırıyor.  Bingöl Kalium AVM’nin kiralama ve yönetimini Profit Danışmanlık yapıyor.

ADIYAMAN PARK AVM 
Kentin ilk AVM’si olma özelliğine sahip Adıyaman Park AVM mart 2018’de hizmete açıldı. 4 katta toplam 125 mağazanın yanında 2 bin 500 metrekarelik eğlence alanı, 7 salonlu sinema ve bin araçlık otoparkı da bulunan Adıyaman Park’ın yönetim ve kiralaması Mallmark tarafından yapılıyor. Yılda 4 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlamayı bekleyen alışveriş merkezi, yılın her döneminde gerçekleştireceği özel aktivitelerle Adıyamanlıların kültürel ve sosyo-ekonomik yapısına da katkıda bulunmayı hedefliyor.
 
İSTMARİNA AVM  
“Deniz Üstü Alışveriş” mottosu ile Kartal’da sahile sıfır konumlanan İstMarina Alışveriş Merkezi, 28 Mart 2018’de kapılarını ziyarete açtı. DAP Yapı tarafından 250 Milyon Euro yatırımla hayata geçirilen İstMarina Alışveriş Merkezi, 70 bin metrekare kiralanabilir alan, 200 adet ticari alan ve 3 kattan oluşuyor. Anadolu yakasının sahil cephesi en geniş alışveriş merkezi olma özelliğine sahip İstMarina Alışveriş Merkezi’nde ünlü markalar yeni konseptleri ve en yeni koleksiyonları ile yer alıyor. İstMarina AVM’nin kiralama ve yönetimini JLL Türkiye üstleniyor.
 
39 BURDA AVM 
Esas 39 Burda AVM, 19 Nisan’da kapılarını açtı. Esas Gayrimenkul tarafından Lüleburgaz’da hayata geçirilen 39 Burda AVM Lüleburgaz, , 600 araç kapasiteli otoparkı, 28 bin metrekare kiralanabilir alanı, bin 600 metrekare eğlence alanı, bin 200 metrekare hipermarket alanı, bin metrekare yemek alanı, 100 mağaza ve 6 salonlu sineması ile hizmete hizmet veriyor. 39 Burda AVM, farklı tarih ve kültürlerden ilham alarak oluşturulan 4 farklı konsepti, farklı lezzetlerin bir araya geldiği 4 farklı avlusu, yaz/kış tercih edilecek olan açık/kapalı ferah çarşı sokakları ve şehir dokusuna uyumlu mimarisiyle Trakya Bölgesi’nin yeni çekim merkezi.

MALTEPE PİAZZA AVM
Maltepe Piazza AVM nisan 2018’de kapılarını açtı. Yılda 14 milyon ziyaretçiyi ağırlaması hedeflenen Maltepe Piazza AVM, Anadolu yakasının en merkezi lokasyonlarından Maltepe’de konumlanıyor. Doğaya saygılı yapısı, enerjik, huzurlu ortamı, alışveriş merkezine direkt metro bağlantısı ve dünya markalarına ait mağaza karması ile hizmet veren alışveriş merkezinde 60 bin metrekare kiralanabilir alan ve 850 metrekarelik çocuk oyun alanı, 205 mağaza, 9 sinema salonu, 35 kafe/restoran, motosiklet ve bisiklet için özel park alanlarının yer aldığı bin 250 araçlık otopark bulunuyor. Maltepe Piazza AVM’nin kiralama ve yönetimi Rönesans Yönetim A.Ş. tarafından yapılıyor.

WESTPARK OUTLET 
Westpark Outlet, Ege Bölgesi’nin tamamına mutluluk ve heyecan veren bir alışveriş merkezi olarak, kapılarını 10 Mayıs 2018 günü ziyaretçilerine açtı. Güçlü marka karmasına ev sahipliği yapan Westpark; eğlence, yeme-içme alanları ve İzmir’in ilk akvaryumu ile İzmir’in ve Ege’nin en iddialı outlet projesi oldu. Türkiye’nin en tanınmış, en beğenilen markalarını misafirleriyle buluşturan proje, 240 milyon TL yatırım, yarı açık mimari konsepti ile 70 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip. Gerek İzmir gerekse çevre illerde yaşayanlara önemli ayrıcalıklar sunan projede, teraslı kafe ve restoran alanlarının yanı sıra bin 500 oturma kapasiteli yeme-içme alanı, çocuklar için büyük eğlence merkezleri ve 2 bin 500 araç kapasiteli Ege’nin en büyük otoparkı yer alıyor. Westpark Outlet’in kiralama ve yönetimini JLL gerçekleştiriyor. 

ANATOLIUM MARMARA AVM 
Türkiye’deki altıncı IKEA mağazasını da bünyesinde bulunduran Anatolium Marmara Alışveriş Merkezi’nin açılışı mayıs 2018’de gerçekleşti. 250 bin metrekare brüt alana sahip; ofis, tercihe göre home-ofis ve alışveriş merkezi konseptlerini barındıran karma Anatolium Marmara projesi için son 2,5 yılda 180 milyon dolar yatırım yapıldı. Bu projeyle dünya devi IKEA’nın da aralarında bulunduğu 100’ü aşkın marka Kartallılarla buluştu. Yılda yaklaşık 15 milyon ziyaretçiye hizmet vermesi planlanıyor. 

10 BURDA AVM 
Esas Gayrimenkul’un Balıkesir’de, 450 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği projesi Esas 10 Burda Alışveriş Merkezi’nin açılışı kasım 2018’de gerçekleşti. AVM’de 40 bin metrekare kiralanabilir alan ve bin 200 araç kapasiteli otopark bulunuyor. Kaz Dağları’ndan, Ege ve Marmara’nın olağanüstü doğasından ve sanayisinden ilham alan mimari yapısı, açık ve kapalı alanları, Balıkesir’e ilk kez gelen global ve yerel markaları, 7 sinema salonu, Türkiye’de ilk kez bir alışveriş merkezi içerisindeki 800 metrekarelik alanda konumlandırılan, pek çok konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapacak 4 bin kişilik dev etkinlik alanı  “Sahne 10”, 135 mağazalık konsepti ve kolay ulaşılabilirliği ile Esas 10 Burda AVM, ziyaretçilerine yepyeni bir alışveriş ve eğlence deneyimi sunacak.

ATAKULE AVM
Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci alışveriş merkezi olan ve kulesi ile Ankara’nın sembolü haline gelen Atakule, 29 Ekim 2018’de gerçekleştirdiği görkemli açılış ile geri döndü. Bölgenin dokusu korunarak, var olduğu alana değer katacak şekilde, incelikle detaylandırılan Atakule, yeni yüzü ile alışveriş merkezinden öte, çağdaş mimarisi ile fark yaratan, özel tasarım anlayışı ile hayatla bütünleşen, doğa ile iç içe ayrıcalıklı bir yaşam sunacak. Yeni yüzü, marka karması, gündelik veya en sofistike ihtiyaçlara kadar her konuda, “Ankara’nın keyif, lezzet ve buluşma noktası” olarak hizmet etmeye hazır.  

HOME CITY AVM
Başta mobilya ve dekorasyon olmak üzere bir evin ihtiyacı olan her şeyi tek bir çatı altında toplayan, Türkiye’nin ilk ve tek mobilya ve dekorasyon AVM’si olan Home City Pendik,  18 Ekim 2018 tarihinde halkın yoğun ilgisi ile açıldı. Türkiye’nin önde gelen 120 mobilya ve dekorasyon markasının yer aldığı Home City, otoparkı ile birlikte 90 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Pendik Tem bağlantı yolu üzeri ve Sabiha Gökçen Havalimanı karşısında yer alan Home City’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na ücretsiz shuttle imkânı sunulmaktadır. Home City Pendik, sektörde lider mobilya ve dekorasyon markaları yanında, yeme içme hizmetleri ve çocuk alanları ile keyifli bir “Alışveriş ve Yaşam Merkezi” olmayı hedefliyor. Kiralama ve yönetim hizmetlerini  JLL Türkiye üstleniyor.
 
HOM DESIGN CENTER
Hom Design Center,  ev ve ofis tasarımına yönelik tüm markaları tek çatı altında toplayan özel konseptiyle ekim 2018’de kapılarını ziyaretçilerine açtı. Eroğlu Holding yatırımı olan Hom Design Center, Skyland İstanbul projesi kapsamında hayata geçirildi.
Kiralama ve yönetimini JLL Türkiye’nin üstlendiği proje, 40 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip Hom Design Center’da mobilyadan dekorasyon aksesuarlarına, perdeden zemin kaplamaya, beyaz eşyadan aydınlatmaya ev ve ofis tasarımına yönelik 100’e yakın mağaza yer alıyor.  Ayrıca projede kapsamında bulunan Gastro Court, 25’in üzerinde gastronomi markasıyla lezzet katacak.

n

Yukarı