Ana içeriğe atla

playpark

 

Y KUŞAĞI İÇİN EN ÖNEMLİ KRİTER “DOĞALLIK”

10.10.2018 - 17:58

44 ÜLKEDE 4,5 MİLYAR TÜKETİCİYE ULAŞAN VE TÜRKİYE’DE BU YIL 3. KEZ GERÇEKLEŞEN “YILIN SEÇİLMİŞ ÜRÜNÜ” PROGRAMINI DÜZENLEYEN YILIN ÜRÜNÜ TÜRKİYE’NİN KURUCUSU ÇİĞDEM MİCOZKADIOĞLU, ARAŞTIRMA ŞİRKETİ NIELSEN’İN TÜRKİYE GENELİNDE YAPTIĞI ANKET EKSENİNDE ORTAYA ÇIKAN TÜKETİCİ BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI. 

4.053 tüketici ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmaya göre X,Y ve Z kuşağı tüketicilerinin ürün seçimlerinde farklı dinamikleri dikkate aldıklarını ve her bir kuşağın keskin çizgilerinin olduğunu belirten Micozkadıoğlu, araştırma sonuçlarına göre yenilikçi ürünlerden beklentilerin ilk sırasında “doğallık” olduğunu belirtti. Tüketici grupları arasında, en çok gençlerin doğallığa önem verdiğini ve Y kuşağı için doğallığın en önemli nokta olduğunu ifade eden Micozkadıoğlu, yenilikçi ürünlerin güvenilir bir marka tarafından sunuluyor olmasının ise X kuşağı açısından önem taşıdığını aktardı.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLMİŞ OLMASI ÖNEMLİ 
Araştırma ve sonuçlarıyla ilgili bilgiler sunan Micozkadıoğlu, ürünün sağlıklı olması, tadının güzel olması (gıda ürünlerinde), kullanım pratikliği ve Türkiye’de üretilmiş olmasının tüketicilerin diğer beklentileri olduğunu, özellikle 35-44 yaş aralığı için bu olgunun önem taşıdığını belirterek, ürünün içeriğinin/dokusunun iyi olması, dayanıklılığı, yeni ve farklı tasarıma sahip olması, ambalajının pratikliği ve çevreye duyarlı olması gibi faktörlerin ise tüketiciler için ikincil beklentiler olduğunu ifade etti.

YENİ ÜRÜNÜN FİYATI DA SATIN ALMAYI ETKİLİYOR
Tüketicilerin yarısından fazlası yeni ürünleri denemeyi tercih etse de, ürünün fiyatının uygun olması, arkadaş ve iş çevresindeki bireylerin yönlendirmeleri, yeni ürünleri deneme isteği gibi dinamikler de satın alma kararını etkiliyor. Araştırma, kadın tüketicilerin erkeklere kıyasla, “yeni” etiketli bir ürün satın almaya daha eğilimli olduğunu da ortaya koyuyor. Ürün memnuniyeti AB grubu tüketicilerde kilit önem taşırken, memnun kalabilecekleri yeni bir ürün için daha fazla ödeme yapabileceklerini belirtiyorlar.

ljk

playpark

Yukarı