Ana içeriğe atla

d's

 

Kampanyaların Sadakat Üzerindeki Etkisi

17.11.2017 - 15:09

AVM sektörüne uzun yıllardır sadakat altyapısı ve program yönetimi hizmetleri sunan Açık Kart’ın ilkini Eylül 2016’da yayınladığı, yazılı ve online medyada oldukça ilgi çeken ve ödüller alan, AVM müşterilerinin demografik özelliklerini ve alışveriş davranışlarını analiz ettiği raporlarına bir yenisi daha eklendi.

Tamamıyla kayıt altına alınan veriye dayalı olan bu rapor, 11 ildeki 18 alışveriş merkezini 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında ziyaret eden kişilerin demografik ve alışveriş verilerini analiz ederek, kampanyaların müşteri alışverişlerine etkilerini araştırmaya yönelik bir çalışmadır.
Raporda herhangi bir sadakat programına dahil olan ya da anlık kampanyalardan fayda sağlayan müşterilerin demografik özellikleri, sektör alışverişleri gibi belirleyici faktörler dikkate alınmıştır.
Veriye dayalı pazarlama günümüzün hızla değişen ve dijitalleşen dünyasında gittikçe önem kazanmaktadır. Açık Kart, müşteri işlem verilerinin toplanıp, analiz edilerek pazarlama kararlarının alınabilmesine yönelik hazırladığı çalışmalar ile AVM yatırımcı ve yönetim şirketlerini, pazarlama müdürlerini, sektörde sadakat, kampanya ve çekiliş uygulamaları aracılığıyla oluşan verinin anlamlı hale dönüştürülebileceği ve pazarlama kararlarını etkileyen bir rehber olarak kullanılabileceği konusunda bilgilendirmeyi hedeflemektedir.

ÇALIŞMA KAPSAMI
Araştırma rakamları incelenirken AVM ziyaretçilerinin sadece sadakat programları, çekiliş ve kampanyalarda kayıt altına alınan alışverişlerinin kapsama dahil edilerek analiz edildiği dikkate alınmalıdır. Çalışma kapsamında Açık Kart’ın düzenli olarak altyapı ve yönetim hizmetlerini sunduğu alışveriş merkezleri olmakla birlikte yalnızca dönemsel olarak kampanya yapan alışveriş merkezleri verileri de bulunmaktadır.

ÖNE ÇIKANLAR
Araştırma döneminde Açık Kart’ın sunduğu altyapı üzerinde 18 AVM’de kayıtlanmış olan ziyaretçilerin  alışveriş  yaparak  müşteriye  dönüştüğü,  741  bin  kayıtlı  ziyaretçinin  133 kampanyaya katılarak alışveriş yapmış olduğu gözlemleniyor.
Analiz sonucunda puan bazlı kampanyaların ortalama müşteri cirosunun en yüksek olduğu kampanyalar olduğu görülmüştür. Puan kampanyası gibi sürekliliği olan ve faydanın biriktirilerek harcanabildiği kampanyaların müşteri sadakatindeki etkisi görülmektedir.
Cinsiyetlere göre kampanyalara gösterilen ilgi değerlendirildiğinde genel olarak erkeklerin daha yüksek harcama istatistiklerine sahip oldukları görülürken kadınlar indirimlerde daha fazla ortalama işlem tutarı yaratmaktadır.
Puan kampanyalarında evli ve bekar müşterilerin ortalama müşteri tutarları birbirlerine çok yakın olmakla birlikte bekar müşterilerin ortalama işlem tutarları evli olanlara göre yüzde 29 daha yüksektir. 
Puan kampanyalarında ortalama işlem cirosu en yüksek olan müşteriler 18-25 yaş aralığında.
Yaş arttıkça puan kampanyalarına duyarlılık artmakta, 66 yaş üzerinde ise düşüşe geçmektedir.
Puan kampanyalarında ziyaretçilerin alışveriş sıklığı arttıkça ortalama müşteri harcamaları da artmaktadır. Bu durum özellikle belirli bir sadakat programı içerisinde yer alan ziyaretçilerin daha fazla harcama yaptığını göstermesi açısından önemlidir.
Gerçekleştirilen çalışmalarda ziyaretçilerin alışveriş yaptığı mağazalar ve temas noktaları çok büyük farklılıklar göstermemekle birlikte sıralamalarında değişimler net bir şekilde görülmektedir.
Genel değerler ile puan kampanyaları karşılaştırıldığında en büyük farklılıklar Beyaz Eşya, Hiper/Süpermarket ve Ev Dekorasyon sektörlerinden görülmektedir. En büyük farkın gerçekleştiği ev&dekorasyon sektöründe ise ortalama müşteri tutarı 7,9 kat, ortalama işlem tutarı 7 kat olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan işlem sayısı genele göre 0,3 oranındadır.

d's

Yukarı