Ana içeriğe atla

22

İyi bir gelecek için bugünden bir adım… / A step today for a good future…

15.11.2016 - 11:40

Naz Aydemir Akyol: “Çocuklara dokunmak demek geleceğe yön vermek demek… Bu yüzden bu anlamda yapılan her çalışmanın onların psikolojisini doğru yönlendirecek çerçevede uzmanlarla yapılmasına önem veriyorum” dedi.

Naz Aydemir Akyol said: “Touching kids is like shaping the future… Therefore, I find it important that every action, made for this purpose, is carried out by experts, who can guide their psychology correctly.”

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Naz Aydemir Akyol kimdir?
26 yaşındayım… 250’den fazla milli formayı giydim. Olimpiyatlara ilk katılan A bayan voleybol milli takımında yer aldım. Şampiyonlar Ligi dörtlü finallerine dünyada üst üste 8 kere katılan tek voleybolcuyum. 15 yaşından beri oynadığım Türkiye liglerinde A takım seviyesinde oynadığım 11 sezonda, 8 kez şampiyonluk yaşadım. Spor kariyerimle beraber, Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nü de başarıyla tamamladım. Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde voleybola başladım. 15 yaşında ilk kez A takıma çıktım ve 4 sezon forma giydim. Ardından Fenerbahçe’de 3 sene oynadıktan sonra Vakıfbank Spor Kulübü’ne transfer oldum ve hala orada oynamaya devam ediyorum. Şimdi ise sporcu kimliğimin dışında kendi hayatımdan yola çıkarak sporun özellikle çocuk gelişimindeki önemi adına yepyeni bir projeye imza attım ve Naz’dan Spora Pas kitap serilerine başladık. İlki olan “3, 2, 1 Başla!” kitabım ile çocuk yaşlarda sporla tanışma serüvenimi anlattım. 

Ülkemizi dünyada gururla temsil eden ve Türkiye’de voleybol dendiğinde ilk akla gelen başarılı kadınlardan Naz Aydemir Akyol’un edebiyat aşkı ve tutkusu nereden geliyor? 
Çocukluğumdan beri çok kitap okurum. Hala da bu tutkum devam ediyor. Bulduğum her fırsatta, antrenman aralarında, akşam yatmadan önce, özellikle de deplasmanlarda kitap okumayı çok seviyorum. Tabii ki bu konuda kitap yazdığım için kendimi edebiyat alanında görmüyorum çünkü edebiyat dediğimiz çok önemli, incelikli, konu uzmanlarının dahil olduğu benzersiz bir dünya… Açıkçası benim hazırladığım bu kitap serisinin odak noktası çocuklara ve ailelere spor konusunda biraz ilham ve fikir vermek... Hem çocuklardan hem de ailelerden “eğitim mi, spor mu” şeklinde o kadar çok soru alıyorum ki… Bu ikilemi yaşayan çok fazla insan olduğunu fark edip, bu yönde çok fazla talep gelince, hem eğitim hem de sporun aynı anda olması gerektiği hakkında farkındalık yaratmak, yol göstermek ve sporun çocuk gelişimindeki önemli etkilerini ifade etmek adına önemli bir misyon edindik. Bu misyonu en iyi şekilde ifade etmek adına oldukça incelikli bir çalışma yaptık ve pedagojik danışmanımız Klinik Psikolog Cemre Soysal’ın değerli destekleri ile “Naz’dan Spora Pas Serisi” hayat buldu. 

“Naz’dan Spora Pas Serisi 3, 2, 1… Başla!” kitabınız hakkında da bilgi alabilir miyiz? Okuyucular kitapta neler bulabilecek?
Kitabın ilk serisi her şeyin başlangıcını anlatıyor. Geleceğin, en temel yaşlardan filizlenip, şekillendiğine dikkat çekiyor. Kendi hayatımdan yola çıkarak yarattığımız karakter ile ilkokul heyecanını, ilk spor müsabakalarını, okulla beraber ilk arkadaşlıkları tüm çocukların keyifle okuyabileceği, onlara rehber olacak nitelikle kaleme aldık.  Eğitim yaşamına sınıfın en uzun boylu kızlarından biri ve dolayısı ile arkadaşları arasında dikkat çeken bir öğrenci olarak başlayan kahramanımız, spordaki ilk başarısını bu dikkat çeken özelliği ile okulu adına katıldığı koşuda sergiliyor. Başarısıyla beraber gelen çevresindeki mutluluk, gördüğü destek ve hayatındaki o ilk düdük sesiyle harekete geçen adalelerinin hissi, sporun hayatındaki vazgeçilmezliğini birbirinden renkli serüvenlerle ona kazandırıyor. Özetleyecek olursak, çocuklara pes etmeden çalışmayı, çalışırken eğlenmeyi ve sosyalleşmeyi, iş ve görev paylaşımını, ekip ruhunu sergilemeyi, bu kitap serisiyle, hem eğlenceli, hem de bilgilendirici bir rehber niteliğinde aktarmaya çalıştık.

Çocuklara yönelik yazılan kitaplarda sizce nelere dikkat edilmeli? Nasıl bir dil kullanılmalı ya da konu seçilmeli? 
Çocuk çok hassas bir konu… Yetişkin çağlarına kadar her şeyi sünger gibi hafızalarına kayıt ediyor, bu bilgiler üzerinden geleceklerine yön veriyorlar. Dolayısıyla çocuk söz konusu olduğunda onların doğru anlayabileceği iletişimi sağlamak, doğru ve objektif yönlendirmek çok önemli… Çünkü çocuklara dokunmak demek geleceğe yön vermek demek… Bu yüzden bu anlamda yapılan her çalışmanın onların psikolojisini doğru yönlendirecek çerçevede uzmanlarla yapılmasına önem veriyorum. 

Sanırım, serinin devamı gelecek… 
Kesinlikle devamı gelecek. Hatta ilk kitabımızı daha küçük yaşlarda çocuklar için görsellerin ağırlıklı olduğu farklı bir versiyonu ile de yayınlayacağız. Serinin devamında ise voleybol maceraları yer alacak.

Yazarken yaşadığınız zorluklar var mıydı? Varsa hangi noktalarda zorluk yaşadınız?  
Açıkçası söz konusu çocuklar olduğunda onlara en güzel ve en doğru bilgileri verme misyonu insanda çok önemli bir sorumluluk yaratıyor. Bu beni zorladı demek çok doğru bir ifade olmaz; bu konuda çok fazla hassasiyet gösterdiğimi ve çok detaylı çalıştığımızı söyleyebilirim. Uzman bir psikolog, çocuk ve genç kitaplarında uzman ABM Yayınevi ile çalışmak beni çok rahatlattı ve en nihayetinde ortaya hepimizin, çocukların, ailelerin severek okuduğu, sahiplendiği güzel bir çalışma çıktı. Aldığımız güzel yorumlar bizi daha da iyilerini yaratmak için motive ediyor ve serinin gerisi için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. 

Sizin en beğendiğiniz çocuk kitap yazarı kim?
Çocukluğumda Muzaffer İzgu’nun Anneannem serisi favorimdi… JK Rowling de Harry Potter ile her ne kadar yetişkinlerin de okuduğu bir seri olsa benim küçüklük yaşlarıma denk geldiği için o dönemimin favorileri arasındaydı… 

Son olarak, hangi tür kitapları ve hangi yazarları okumaktan hoşlanıyorsunuz?
En sevdiğim yazarlar arasında Ayşe Kulin, Mitch Albom, Kürşat Başar gibi isimler yer alıyor. Hayata dokunan, hayata dair önemli farkındalıklar yaratan kitaplardan büyük keyif alıyorum. 

 

Can you tell us briefly about yourself? Who is Naz Aydemir Akyol?
I am 26 years old… I have worn the national uniform 250 times. I was at the first A women’s national volleyball team. I am the only volleyball player in the world, who participated the Champions League quadruple finals 8 times consecutively. I experienced championship 8 times during the 11 seasons, I played at A team level in the Turkish leaguses, I have been playing since I was 15 years old. Along with my sports career, I graduated from Bilgi University in Advertising with success. I started volleyball at Eczacibasi Sports Club. I went up to the A team for the first time when I was 15 and wore the uniform for 4 seasons. After playing for Fenerbahce for 3 years, I was transferred to Vakifbank Sports Club and I still play for it. Now, other than my athlete identity, I started a brand new project, related to the significance of sports especially in child development, starting from my own life and we started the new book series, named Naz’dan Spora Pas/Pass from Naz to Sports. I told about my adventure of meeting sports at a child age with my book “3, 2, 1 Başla!/3, 2, 1 Start!”. 

Where does literature love and passion of Naz Aydemir Akyol, who represents our country in the world with pride and is one of the successful women in Turkey in volleyball, come from? 
I have been reading books a lot since my childhood. This passion still continues. I like reading books at every opportunity, between training sessions, before I go to bed at night, especially during visits. Of course, I do not consider myself in the field of literature because what we ccall literature is very important, refined world, where experts in the field are involved… Strictly speaking, focus point of this books series that I have prepared is to give some inspiration and ideas to children and families... I receive so many questions from both children and families, as “education or sports,”  … When we noticed that there are many people, who experience this dilemma, we have taken an important mission to create awareness that both education and sports should exist at the same time, to provide guidance and to express the important effects of sports in child development. We have made quite a detailed study in order to express this mission in the best possible way and Naz’dan Spora Pas/Pass from Naz to Sports was brought to life with the valued support of Clinical Psychologist Cemre Soysal, who is our pedagogical consultant. 

Can we receive some inormation about your “Naz’dan Spora Pas/Pass from Naz to Sports Series - 3, 2, 1… Başla/3, 2, 1… Start!” book? What will the readers find in the book?
The first series of the book tells about the beginning of everything. It points to the fact that the future begins to develop and shape at basal ages. We wrote about the excitement of primary school, first soprts competitions and first friendships, which started with the school, through the character, we created based on my own life in a way, all kids can read with pleasure and to guide them.  Our hero, who started her educational life as one of the tallest girls in the class and therefore, who stood out among her friends, exhibits her first success in sports through her trait in the run, she participates for our school. Happiness around her, which comes with success, support she receives and the feeling of the muscles, activated with the first sound of the whistle in her life gives her the indispensability of sports in her life through adventures, which are more colorful than one another. In short, we tried to provide a guide for children with these series of books, which is both fun and informative, which teaches children to work without giving up, having fun and socializing while working, sharing jobs and duties and exhibiting team spirit.

What should be taken into consideration for books, written for children? What kind of language should be used or what kind of subject should be selected? 
Children is a very sensitive subject… They record everything in their memories like a sponge and shape their future using this information. Therefore, it is very important to establish the communication, they can understand correctly and to guide them correctly and objectively… Because, touching children means shaping the future… Therefore, I find it important that every activity, carried out for this purpose, should be carried out by experts, who can guide their psychology correctly. 

I think the series will vontinue… 
It will absolutely continue. We will even publish our first book with a different version with more images for younger children. There will be volleyball adventures in the rest of the series.

Did you experience any difficulties while writing? If you did, at which points did you experience them?  
Frankly, the mission of giving the most beautiful and the most correct information impose a very important responsibility on a person. It will not be correct to say that I found it difficult but I can say that we worked meticulously and paying atttention to great detail on this subject. Working with an expert psychologist and ABM Publications, expert in books for children and youngsters and as a result, a beautiful work, all of us, kids and families read with pleasure and adopted came out. Nice comments, we receive, motivate us to create even better ones and we are working fast for the rest of the series. 

Who is your favorite children’s books author?
Muzaffer Izgu’s Anneannem/My Grandmother series was my favorite… Although it was a series, read by adults, JK Rowling was also among my favorites with Harry Potter, because I read them when I was little… 

Lastly, what kind of books and authors do you like reading?
Such names as Ayse Kulin, Mitch Albom and Kursat Basar are among my favorite authors. I like books, which touch life and create awareness about life, the most. 

ff

Yukarı