Ana içeriğe atla

S

 

2019’UN YÜKSELEN 5 SEKTÖRÜ

12.02.2019 - 15:20

TOBB E-TİCARET MECLİSİ ÜYESİ, TİCİMAX E-TİCARET SİSTEMLERİ KURUCUSU CENK ÇİĞDEMLİ, E-TİCARET SEKTÖRÜNDE 2019 YILINDA YÜKSELİŞE GEÇECEK 5 KATEGORİYİ AÇIKLADI. ÇİĞDEMLİ’YE GÖRE, İKİNCİ ELCİLER, MARKET VE GIDACILAR, ORGANİKÇİLER VE ONLİNE EĞİTİMCİLER BU YIL YÜKSELİŞE GEÇİYOR. MODA VE TESETTÜR KATEGORİSİ İSE YÜKSELİŞİNİ E-İHRACAT İLE PERÇİNLEYECEK.

İKİNCİ ELCİLER
Paylaşım ekonomisinin son yıllarda tüm dünyada hızlı yükselişi, ulaşımdan konaklamaya pek çok sektörü dönüştürdüğü gibi, e-ticaret sektörünü de etkiledi. Sektörde ikinci el satışı yapan site ve pazar yerlerinin sayısı arttı, artmaya da devam ediyor. İkinci el sadece giyimi değil, ev eşyasından elektroniğe kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. 2019’da e-ticaretin yükselişe geçen dikeylerinden biri, ikinci el ürün satışı gerçekleştirilen siteler olacak. 

SANAL MARKETLER
Z kuşağının para kazanmaya ve harcamaya başlamasıyla beraber, internetten yemek ve gıda siparişi oranları da hızla yükselişe geçmeye başladı. Dijitale doğanlar olarak adlandırılan yeni neslin, her şeye mobil üzerinden hızla erişebilme alışkanlığı, gıda ve yeme-içme sektörünü de kökten değiştiriyor. İşini internete taşıyan restoran ve marketler beklenenin de ötesinde iş hacmi yakalayabiliyor. Örnek vermek gerekirse Ankara’nın ünlü market zincirlerinden biri olan Altunbilekler, kısa süre önce internet mağazasını açtı. Açar açmaz yüksek ciro rakamlarına ulaştılar. Gıdada sadece restoran ve marketler için değil, sağlıklı öğünler, fonksiyonel gıdalar ve yöresel gurme lezzetler satan siteler için de 2019 yükseliş yılı olacak.  

ORGANİK DÜNYA
İklim değişimi, GDO ve kimyasallardan kaynaklandığı iddia edilen bazı kanser türlerindeki artış, yeni kuşak bir çevreci hareketi de beraberinde getirdi. Pek çok kişi hem kendi sağlığı hem de çevrenin korunması adına artık doğal ve organik ürünlere yöneliyor. Gıda, kozmetik, kişisel bakım ve deterjan ürünlerinde organik etiketi arayanların sayısı ciddi oranlarda. Hatta tekstilde bile organik pamuktan üretilmiş ürünler ön plana çıkmaya başladı. Bu hassasiyet şimdilik sadece bebek giyiminde dikkat çekiyor ama kısa süre içinde ana akım modayı da etkisi altına alacak gibi görünüyor. Rahatlıkla 2019 organik ürünlerin yılı olacak diyebiliriz. 

ONLINE EĞİTİM
Mobilin yükselişi eğitim anlayışını da değiştiriyor. Online kurslar ve online eğitimler, her yaş gurubu için büyük bir kolaylık olarak hayatımıza girmiş bulunuyor. Hem şirket içi eğitimi, hem okul eğitimi, hem de kendini geliştirmek isteyenler için hazırlanan çeşitli kurs paketlerine artık internet üzerinden dahil olabiliyoruz. 2019 online eğitimin daha da yaygınlaşacağı ve çeşitleneceği bir yıl olacak. Bir ressamın hazırladığı videolu resim eğitimlerini, internet üzerinden satmaya başlaması gibi farklı kombinasyonlarda iş modelleriyle de karşılaşacağız. 

MODA VE TESETTÜR
Moda, tekstil, ayakkabı, çanta ve tesettür giyime yönelik e-ticaret siteleri her daim yükselişte, 2019 yılında da yükselişini sürdürmeye devam edecek. Özellikle e-ihracata yönelen tekstilciler bu yıl ciddi bir ivme yakalayabilir. 2019 yılının ana gündem maddelerinden biri olan e-ihracat, tekstilin önünü açarak yeni girişimcilerin ortaya çıkmasını hızlandıracaktır.

GGG

Yukarı